Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 19-05-09, 00:33
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Λοιπον επειδη διαβαζω διαφορα και το κεφαλι μου θα φυγει σε λιγο ας βαλουμε λιγο φρενο.
Τυχαινει κατι παρομοιο να εχει και ενας φιλος μου στην λειβαδια αγροτης.
Αυτη η κατασκευη εξυπηρετει κατα κυριο λογο και ουσιαστικα κανενα αλλο, το ποτισμα των παρακειμενων χωραφιων. Δεν ειναι ενυδρειο , δεν ειναι λιμνη δεν ειναι καν μια ιδιοκατασκευη σχεδιασμενη για να φιλοξενει ψαρια.

Ας παμε λιγο πιο συγκεκριμενα μπορει να το πεταξα στην πλακα αλλα σοβαρα πιστευω και θα το υποστηριξω με επιχειρηματα οτι το μονο ειδος μπορει να φιλοξενηθει ειναι κουνουποψαρα και κατα δευτερο λογο γκαπυ.
Η δεξαμενη σημερα εχει νερο αυριο μπορει οχι το γνωριζει κανεις αυτο?
Φετος δοξα το θεο ειχαμε βροχες και το ανεφερε και ο φιλος καπου οτι φετος δεν θα κατεβει η σταθμη πολυ. Πριν ενα δυο χρονια ομως η δεξαμενη του φιλου μου αδειαζε κατα τα 4/5 το καλοκαιρι. οποτε κοι παγκασιους κλπ νομιζω πως ειναι αστειο να μιλαμε. 2ον φιλτρο δεν παιζει και δεν προκειται να παιξει αν ο ρολος της κατασκευης ειναι να ποτιζει χωραφια. Οποτε ας αποκλεισουμε και τα χρυσοψαρα σαν απο τα πλεον ρυπογονα ψαρια. Που ζουν και πολλα χρονια οπως και τα κοι.
Μετα εχουμε την διατροφη, σε μια "λιμνη" χωρις βυθο αλλα πλαστικο,χωρις υδροβια βλαστηση πιστευετε οτι μπορουν επαρκως να τραφουν ψαρια της οικογενειας των κυπρινων καθαρα απο το χερι ενος ανθρωπου που θα πηγαινει να τους πεταει τροφη?(Αληθεια τι?)Η μεσα στο κρυο του χειμωνα θα τρεξει στο χωραφει να τα ταισει? Η μεσα στην βροχη?
Τα κουνοποψαρα(αν βρει) ή τα γκαπυ μπορουν να φανε εντομα και μπορουν να φανε οτιδηποτε τυχον κατεβασει το νερο της βροχης και συμπαρασυρθει μεσα στην "λιμνη" . Επισης μιλαμε για ψαρια που ζουν 1 χρονο και οχι 10δες οπως τα αλλα. Γεννανε συνεχεια και σιγουρα το χειμωνα μπορει να υπαρχουν πολλες απωλειες αλλα καποια θα επιζησουν με 6 μετρα βαθος το χειμωνα. Ετσι μολις ζεστανει ο καιρος ξανα μανα θα αυξηθουν. Ειναι πολυ πιο ανθεκτικα αποτι νομιζουμε εκτος και αν πιασει κανενας χιονιας οποτε κανενα ψαρακι δεν θα ζουσε! Δεν βρωμιζουν οσο τα αλλα και γενικα απο ενα σημειο και μετα το "οικοσυστημα" αυτο θα βρει την ισοροπια του σε σχεση με το ποσα ψαρια θα ζουν και αν.

Δεν χανει τιποτα να δοκιμασει με 10-20 ψαρακια απο γεννες χομπιστων που ειναι πιο ανθεκτικα και οχι απο πετ που δεν θα αντεξουν ουτε μερα απο τους αδυναμους μηχανισμους αμυνας που εχουν λογω αντιβιωτικων.Αν βρει αγρια κανονικα κουνουποψαρα ακομα καλυτερα θα του κανουν και πολυ καλη δουλεια το καλοκαιρι.

Ολα αυτα τα λεω απο προσωπικη εμπειρια με την δεξαμενη του φιλου μου.
Απο εκει και περα ο καθενας προτεινει οτι θελει κανει οτι θελει και ειναι υπευθυνος γιαυτα.

Και για να προτεινω και εγω κατι ετσι στην τουρλα που διεπει ολο το ποστ προτεινω αν δεν βαλει γκαπυ τελικα ο φιλος να βαλει κλαριας!!!
Και τερατα γινονται, και οταν θελει θα ψαρευει κανονικα και θα κανει ωραιες σουπες και αν πεσουν πολυ οι ζεστε και η λιμνη στερεψει εχει δυνατοτητα το ψαρακι να περπατησει να παει σε καμια παραδιπλα που εχει ακομα νερο! Αλωστε αυτο κανει και στην φυση
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01788 seconds with 11 queries