Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 25-07-16, 19:49
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ στην φωτό πάντως βλέπω .....24 κλαδάκια πολυσπέρμα
Σε κάθε περίπτωση το ίδιο ισχύει. Το φυτό για κάποιο λόγο δεν βρίσκει όσο φαγητό χρειάζεται. Το ότι ρίχνεις 20 κάλιο δεν μπορώ να το εκτιμήσω γιατί δυστυχώς δεν μπορούμε να δούμε τι περισσεύει. Άσε που μπορεί να μην είναι το κάλιο αλλά τα σαλιγκάρια. Βέβαια αν οι τρύπες είναι μικρές και στρογγυλές, μάλλον δεν φταίνε αυτά. Πάντως ναι, μπορεί να σαλιγκάρια να την πέφτουν σε ένα είδος φυτού αν για κάποιο λόγο το βρουν.....μπόσικο. Γενικά μιλάμε τώρα, συνήθως αν τα σαλιγκάρια δεν πειράζαν φυτά στο παρελθόν δεν το ξεκινάνε από την μια μέρα στην άλλη χωρίς λόγο. Εκτός κι αν είναι νηστικά.
Δοκιμάζοντας θα πας πάντως, δεν νομίζω ότι θα θα πάρεις απάντηση με την μία για το τι φταίει.
Πρώτα απ όλα σ ευχαριστώ που ασχολείσαι, η φωτό είναι λίγο πιο παλιά, βέβαια στην καινούρια θέση είναι δύο εβδομάδες, βλέπω όμως ότι μόλις βγαίνουν καινούρια φύλλα μετά από λίγες μέρες τρυπάνε. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω, η λίπανση είναι Ε.Ι. κρατάω διοξείδιο 31-35ppm βάσει πίνακα, νιτρικά και κάλιο στα 15 - 20, σίδηρο στα 0.3ppm, γενικό flourish για ιχνοστοιχεία 1ml την εβδομάδα γιατί είδα ότι με παραπάνω έβγαινε gba στο ξύλο, φώσφορο το κρατάω στο 1.2ppm και αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 50%, ρίχνω και εξέλ στη συνιστώμενη δόση για να κρατάω την bba, φωτισμός 2χ39watt με ύψος βυθού τα 32 εκατοστά, ταμπλέτες υπάρχουν διασκορπισμένες σ όλο το ενυδρείο, τι άλλο να κάνω; Ολα τα φυτά τα κλαδεύω, 10 φυτά πάνε σφαίρα κι η κορύμποσα έχει μουλαρώσει σε βαθμό που σκέφτομαι να την πετάξω, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02055 seconds with 11 queries