Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 22-03-13, 10:28
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

σου αντιγράφω τις οδηγίες που μου έχει δώσει ο κτηνίατρός μου

Προστασία προφύλαξη από τα έντομα
(τσιμπούρια, ψύλλοι, σκνίπα που προκαλεί το Καλα-αζάρ, κουνούπι που προκαλεί το σκουλήκι της καρδιάς κ.α)

Μήνες επικινδυνότητας: Απρίλιος έως Οκτώβριος

Πρόληψη
1. Χρήση ειδικής αμπούλας που την βρίσκουμε στα περισσότερα καταστήματα με είδη για κατοικίδια είτε σε κτηνιατρεία (π.χ. Advantix-Bayer).
Δοσολογία: ανάλογα με το βάρος του σκύλου
Διαδικασία: αφού κάνουμε μπάνιο τον σκύλο μας και στεγνώσει καλά,
βάζουμε την αμπούλα κατά μήκος της ράχης, ανάποδα
από την φορά του τριχώματος (κόντρα). Αυτό επαναλαμ-
βάνεται κάθε 21-25 ημέρες στους μήνες επικινδυνότητας, με
την ίδια διαδικασία (μπάνιο, στέγνωμα, αμπούλα)
2. Τοποθέτηση μόνιμου ειδικού λουριού (πχ. scallibor ή Antiplevotom) το οποίο αλλάζουμε κάθε 1,5-2 μήνες, ενώ το αφαιρούμε προσωρινά κατά το μπάνιο.
3. Καθημερινό ψέκασμα κάθε σούρουπο με αντικουνουπικό spry (citronella, autan , antiplevotom κ.α.)
4. Στην διατροφή προσθέτουμε καθημερινά ωμό και λειωμένο σε μπλέντερ σκόρδο.
5. Χάπι zylapour των 300 mg (το βρίσκουμε σε απλό φαρμακείο)
Δοσολογία: πχ. για σκύλο 30κιλών, 1 πρωί και ένα βράδυ για 15 μέρες
κάθε επικίνδυνο μήνα.
6. Χάπι interceptor για πρόληψη για το σκουλίκι της καρδιάς.
Δοσολογία: Μία φορά τον μήνα σε δόση ανάλογη του βάρους του ζώου.
7. Αιματολογική εξέταση για καλα-αζάρ κάθε τέλος επικίνδυνης εποχής (Οκτώβριος-Νοέμβριος).

Συνοψίζοντας, εάν ζείτε μέσα στην πόλη, το σκυλί σας ζει μαζί σας στο διαμέρισμα και δεν πολυπηγαίνει βόλτες στην εξοχή, πιθανόν και μόνο η χρήση της αμπούλας να σας καλύπτει. Εάν πάλι ζείτε σε περιοχή που έχει πολλές σκνίπες, ο συνδυασμός "αμπούλα+λουρί+ψέκασμα+σκόρδο+χάπια" είναι απαραίτητος. Ξεκινώντας λοιπόν με το οτι υποχρεωτικά θα τηρηθεί η αμπούλα και οι ετήσιες εξετάσεις, εξαρτάται απο σας το τι από τα παραπάνω θα ακολουθήσετε.

Και επειδή είναι ηθικά επιβεβλημένο ο γιατρός ονομάζεται Στέλιος Καλογερόπουλος.


Εγώ ψεκάζω τους τοίχους με σιτρονέλλα (προσοχή μικρή ποσότητα και απο μακρυά γιατί είναι ελαιώδης. επίσης στα παρτέρια (είμαι σε μπαλκόνι) φυτεύω ανάμεσα στα διάφορα και μερικά κεφάλια σκόρδο. έτσι και σκόρδα βγάζω και δεν πλησιάζουν ζουζούνια. επίσης όλα τα βότανα, ρίγανη, λεβάντα, βασιλικός, δενδρολίβανο, βοηθούν όταν βρίσκονται στο σπίτι σας.
μπορείς να ψεκάζεις τα φυτά και με αραιωμα νερού μηλόξυδου και εναλλάξ με νερόσκορδο, ή με αραίωμα πράσινου σαπουνιού. αυτά τα προιόντα είναι απωθητικά για τα βλαβερά ζουζούνια ακόμα και για τα συμπαθητικά αλλά ενοχλητικά μυρμηγκάκια.
-------------------------
μου έχει δώσει και οδηγίες για φώλα και δηλητηρίαση αν κάποιος θέλει να του τα στείλω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 22-03-13 στις 10:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01759 seconds with 11 queries