Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 15-12-03, 20:44
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Καληπέρα,
Απ’ ότι έχω διαβάσει δεν είναι καλό να χρησιμοποιούμε φίλτρα wet-dry όταν έχουμε CO2 στο ενυδρείο γιατί φεύγει πολύ εύκολα από το νερό του ενυδρείου. Και εγώ σκεφτόμουνα στην αρχή να χρησιμοποιήσω wet-dry στο ενυδρείο μου γιατί κάνει καλύτερο βιολογικό καθαρισμό αλλά το CO2 είναι απαγορευτικό.
Όσο για τα καλώδια καλύτερα με χρονοδιακόπτη. Ο σκοπός τους δεν είναι η θέρμανση του νερού καθεαυτού του ενυδρείου, για την οποία χησιμποποιώ άλλο θερμαντήρα αλλά η θέρμανση του βυθού και η κίνηση του νερού μέσα στο βυθό. Αν αφήσεις αυτά τα καλώδια να αναλάβουν τη θέρμανση του ενυδρείου χρησιμοποιώντας και ένα θερμοστάτη τότε μέχρι να επιτυχθεί η επιθυμητή θερμοκρασία στο ενυδρείο ο βυθός θα έχει θερμανθεί πάρα πολύ με αρνητικές συνέπεις στα φυτά σου. Αρκεί η λειτουργία του καλωδίου για μερικές ώρες κάθε μέρα. Ο Τόλης στο ενυδρείο του (απ’ όπου πήρα και την ιδέα για τη χρήση αυτού του καλωδίου) το δουλεύει για μερικές ώρες τη νύχτα. Εγώ προτίμησα να λειτουργεί ένα τέταρτο κάθε ώρα για να έχω πιο σταθερή θερμοκρασία στο βυθό. Μπορείς να το δουλεύεις για μισή ώρα κάθε δύο ώρες ή όπως νομίζεις εσύ καλύτερα. Εγώ στα φυτά μου βλέπω πολύ καλή ανάπτυξη. Ειδικά ένα είδος γρασίδι (το echinodorus tenellus parvulus) αναπτύσσεται πολύ γρήγορα και σταδιακά καταλαμβάνει βυθό. Δε ξέρω αν οφείλεται αποκλειστικά στο θερμαντικό καλώδιο αλλά σίγουρα αυτό βοηθά αρκετά.
Εγώ δεν παρατήρησα τους δίσκους να ενοχλούν τις γαρίδες. Σίγουρα χρειάζονται φυτά για να μπορούν να κρυφτούν. Εξάλλου τις περισσότερες ώρες της ημέρας τις περνάνε κρυμμένες μέσα στα φυτά και το βράδυ βγαίνουν προς αναζήτηση τροφής. Καλό θα είναι IMO όταν θα τις βάλεις στο ενυδρείο σου να κλείσεις τα φώτα για να τους δώσεις την ευκαιρεία να κρυφτούν και για να μη νομίσουν οι δίσκοι σου ότι τους έφερες μεζέ…
Εγώ χρησιμοποιώ R.O. και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Βέβαια για μένα ήταν απόλυτα απαραίτητη γιατί το νερό στην περιοχή μου έχει σκληρότητα 20-22 βαθμούς. Εσύ τι GH και KH έχεις;
Επίσης πολύ ευχαριστημένος είμαι από τη χρήση του pH controller. Στοιχίζει βέβαια αρκετά αλλά κάνει πολύ καλή δουλειά.
Ελπίζω να βοήθησα με αυτά που έγραψα. Για οτιδήποτε άλλο είμαι στη διάθεση σου.
Φιλικά,
Παναγιώτης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01629 seconds with 11 queries