Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-10-16, 19:38
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Το ενυδρείο ''Παππούς'' 100 Λίτρα μετά από αναδιαμόρφωση

Καλησπέρα και καλό μήνα . Σήμερα έκανα αναδιαμόρφωση στο πιο παλίο μου ενυδρείο τον ''παππού'' όπως το ονομάζω και έβγαλα αρκετές ανούμπιες από το 240 λιτρο που ήταν πνιγμένες μέσα στη μος αλλά και πολύ αναπτυγμένες μπορώ να πώ και τις μετέφερα στο παλίο 100λιτρο . Οι μόνη μου ανυσηχία είναι οι πολύ διαφορετικές συνθήκες που επικρατούν στα 2 ενυδρεια και εάν αυτό επηρεάσει αρνητικά την ανάπτυξη των μεταφυτευμένων ανούμπιων . Στο 240λίτρο έχω : ph : 7,0 , KH : 8 , GH : 9 , CO2 : 40-50mg/l , + λίπανση κάθε βδομάδα !!! Στο 100λίτρο έχω ph : 8,0 , kh : 11 , gh : 11 . Λαμβάνοντας υπόψιν ότι έκοψα και μεγάλο μέρος του αναπτυγμενου ριζικού τους συστήματος φοβάμαι μηπως αργήσουν πολύ να προσαρμοστουν στις νέες συνθήκες ή ακόμη μήπως χαλάσουν ! Επίσης ενώ στο 240λιτρο οι συνθήκες φωτός είναι 15.00-22.30 , 4*39watt , στο 120 λίτρο πάλι αποφάσισα λόγω έλλειψης co2 και λόγω του ότι οι ανούμπιες είναι πλήρως εκτεθειμένς στο φως ανάβω την μόλις μία λάμπα των 18watt για μόλις λίγεσ ώρες 17.30-22.30 !
Επιπλέον τα φυτά ζορίστικα πολύ να τα ξεριζώσω καθώς είχα βαθιές ρίζες μέσα στο flourite του 240λιτρου και επίσης το ρίζωμα είχε προσκοληθεί πολύ δυνατά πάνω στα drift woods !
Εν πάσει περιπτώση τα κατάφερα και μετά απο δύο ώρες οι ανούμπιες δέθηκαν σε άλλα drift woods που είχα παρατημένα και το αποτέλεσμα είναι το ακόλουθο , ελπίζω να τα πάνε καλά τα κακομήρικα τα φυτά μετά από τόση ταλαιπωρία
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01469 seconds with 11 queries