Θέμα: ΟΞΥΝΙΧΟΣ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 20-05-11, 08:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Το ψάχνω και εγώ το θέμα, μόνο που είμαι ακόμα λιγάκι μπερδεμένος με το είδος του ψαριού (εκτός nishikigoi) που θα βάλω, κυρίως για τα χαμηλά στρώματα της δεξαμενής. Προσωπικά, το είδος που με ενδιαφέρει πολύ είναι ο myxocyprinus asiaticus. Tώρα οι καιρικες συνθήκες φαίνεται να μου το επιτρέπουν, αφού βέβαια προβώ σε κάποιες αλλαγές κυρίως την περίοδο του χειμώνα. Το πρόβλημα είναι ότι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έχω βρει αρκετές πληροφορίες για το είδος αυτό, όσο κι άν έψαξα. Γενικολογίες βέβαια βρήκα πολλές, αλλά...

Ο οξύρυγχος, είναι ένα ψάρι που συνιθίζεται ιδιαίτερα τακτικά να διατηρείται με κοι, πρώτο γιατί είναι φιλήσυχος χαρακτήρας και δεύτερο τα κοι όπως και ο οξύρυγχος απαιτούν χώρο, κάτι που σήμερα είμαι στην ευχάριστη θέση να τον έχω!

Ψάχνοντας, το μόνο μειονέκτημα του ψαριού αυτού, είναι ότι δεν μπορεί να κολυμπήσει προς τα πίσω. Πράγμα που πολλές φορές σκοτώνει το ψάρι...και εξηγούμαι! (Όταν είναι ακόμα μικρός σε μέγεθος) Σε περιπτώση που ξεφύγει η τριχοειδής άλγη, τότε μπορεί να μπλεκτεί μέσα σε αυτήν. Το μειονέκτημα του τότε γίνεται πολύ σοβαρό...οπότε... Είναι μια περίπτωση που έχει συμβεί πολλές φορές στο εξωτερικό!

Επίσης, είναι ψάρι που απαιτεί πολύ-πολύ οξυγόνο. Για να φανταστείτε, αν έχουμε σε μια μεικτή δεξαμενή χρυσόψαρα, κοι και οξύρυγχους, η έλλειψη οξυγόνου, θα σκοτώσει πρώτα τους οξύρυγχους, δεύτερα τα κοι και μετά τα χρυσόψαρα...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01451 seconds with 11 queries