Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 23-10-04, 12:25
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένουμε να συγχέουμε κάποια πράγματα. Πρώτο και βασικό. Το ενυδρείο και η φύση δεν έχουν σχέση. Είναι αδύνατο να προσπαθήσουμε να αναπαραστήσουμε τη φύση και οποιαδήποτε σύγκριση και προσπάθεια είναι απλά λάθος. Από εκεί και πέρα υπάρχει μια προσπάθεια να συνδεθεί ο όρος reef με τη Μεσόγειο. Δεν γίνεται. Η λέξη reef είναι ένας όρος που έχει χρησιμοποιηθεί για να προσδιορίσει ορισμένες περιοχές του πλανήτη που έχουν μια συγκεκριμένη μορφή χλωρίδας και πανίδας. Όπως δεν είναι όλη η θάλασσα της Αυστραλίας reef έτσι και η Μεσόγειος δεν είναι reef. Το κόκκινο κοράλι ας πούμε που αναφέρεται έχω την εντύπωση ότι είναι το ίδιο που συναντάτε στην Ερυθρά θάλασσα. Σε ένα τεύχος του national geo αρκετά χρόνια πριν είχα διαβάσει ότι ο βασικός λόγος που η θάλασσα αυτή ονομάστηκε Ερυθρά είναι το ζώο αυτό το οποίο είναι μια μορφή filter feeder που ανήκει στην ίδια συνομοταξία που ανήκουν και τα chrismas tree worms. Όμως - και επαναλαμβάνω αν είναι το ίδιο - δεν ανήκει στην αρκετά ευρεία οικογένεια που περιγράφεται με τον όρο hard corals.
Από εκεί και πέρα όμως. Έστω ότι είναι. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανείς που υποστηρίζει ότι είναι ζώο που το συναντάς σε reef περιοχή. Γιατί λοιπόν επιμένετε να το αναφέρεται κάτω από τη κατηγορία reef. Γιατί δεν γράφετε τα όποια σχόλια και επισημάνσεις σας κάτω από τη κατηγορία Μεσογειακό ενυδρείο όπου και ανήκει το ζώο αυτό;
Για τις γνωσεις τώρα και την επιστημονική πλευρά του reef είναι άσκοπο να συζητάμε. Είναι ευρέως γνωστό ότι σήμερα ο τομέας αυτός της ζωολογίας είναι στα σπάργανα. Κάθε μέρα έχουμε καινούργιες ανακαλύψεις, καινούργιες διαπιστώσεις και ανακατατάξεις. Οι υπάρχουσες συνομοταξίες χωρίζονται, δημιουργούνται καινούργιες και για να το θέσουμε γενικά είναι ένας τομέας που το σημερινό δεδομένο ανατρέπεται αύριο. Ας μην προσπαθούμε λοιπόν από το βήμα αυτό να δώσουμε μια γενικότερη επιστημονική διάσταση αφού ούτε του χώρου είναι αλλά και ούτε σκοπός του συνόλου των παρευρισκόμενων εδώ, τουλάχιστο έτσι πιστεύω. Αν υπάρχει όμως μια τέτοια τάση γιατί δεν ανοίγεται καινούργια θεματολογία για τους ερευνητές ώστε να μην συγχέεται και εμάς που δεν θέλουμε να επεκταθούμε σε επιστημονικές ανακαλύψεις αλλά απλά προσπαθούμε να στήσουμε ένα ενυδρείο αισθητικά όμορφο αλλά και με σεβασμό στις ανάγκες και απαιτήσεις των κατοίκων του που μην ξεχνάμε ότι έχουν βίαια ξεριζωθεί από το σπίτι τους για να πειραματισθούμε εμείς επάνω τους. Γιατί ύπάρχουν και κάποιοι που δεν θέλουν να εμπλακούν σε τέτοιους διαλόγους. Ας πούμε εγώ που θέλω να ψαρέψω βράχο από τη Μεσόγειο γιατί πρέπει να κάνω ένα χημικό τεστ για να δω ότι δεν είναι αραγονίτης; Γιατί ο αραγονίτης που είναι μια χημική ένωση του άνθρακα είναι διαφορετικός από το calcite (για την ονομασία έχω αμφιβολίες αλλά πιστεύω ότι είναι η σωστή) που είναι επίσης μια χημική ένωση του ασβεστίου (το κέλυφος του σαλιγκαριού είναι από το υλικό αυτό) αλλά δεν έχει τις ίδιες ιδιότητες με αυτό; Ο όρος (γιατί είναι όρος και δεν δέχεται ερμηνεία) ζωντανός βράχος αναφέρεται σε σκελετό νεκρού σκληρού κοραλιού (συνήθως porites). Ο βράχος που ψαρεύουμε από Μεσόγειο είναι ζωντανός βράχος σύμφωνα με την ορολογία που υπάρχει στην ενυδρειόφιλη βιβλιογραφία (οποιαδήποτε άλλη δεν με απασχολεί ούτε βιολόγος θέλω να γίνω, ούτε χημικός, ούτε ερευνητής ένα reef ενυδρείο προσπαθώ να στήσω); Εγώ λοιπόν λέω ότι δεν είναι. Αν λοιπόν ισχυρίζεται κάποιος ότι μπορώ να πάω οπουδήποτε στη Μεσόγειο να βρω ζωντανό βράχο θα πάμε εκεί που θέλω εγώ, θα ψαρέψω βράχο και θα πάμε στο Γενικό χημείο του κράτους να δούμε αν είναι αραγονίτης ή calcite ή κάτι άλλο. Αν λοιπόν δεν είναι αραγονίτης δεν είναι ζωντανός βράχος σύμφωνα με την υπάρχουσα ορολογία και θα πρέπει να αναφέρεται σαν κάτι άλλο. Ονομάστε τον MLR ονομάστε τον όπως θέλετε αλλά ας μην συγχέουμε όρους και να μην προσπαθούμε να δεχθούμε τους όρους με μια αφηρημένη και γενική ερμηνεία. Ο ορισμός είναι πάντα σαφής και χωρίς να επιτρέπει συμπληρωματικές ή άλλες ερμηνείες.
Και για να καταλήξω. Η βίαια επέμβαση στη χλωρίδα και πανίδα μιας περιοχής ήταν πάντα καταστροφική. Να θυμίσω την εισαγωγή του λαγού στην Αυστραλία που ελλείψει φυσικού εχθρού έγινε μάστιγα. Να θυμίσω σε κάποιους ότι στη Καλιφόρνια δεν επιτρέπεται η εισαγωγή της γνωστής caulerpa γιατί από κάποιο συνάδελφο "έφυγε" στις τοπικές ακτές και αφού δεν έχει φυσικό εχθρό - απλά δεν την τρωνε τα ψάρια - έχει εξαλείψει τα τοπικά φύκια με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν και από ασιτία τα ψάρια. Ανάλογο φαινόμενο χωρίς να ξέρω το φυτό έχει συμβεί και στη Μεσόγειο στο Μονακό. Αν τώρα κάποιοι επιμένουν να θέλουν να αναμείξουν εντελώς διαφορετικές χλωρίδες θα έλεγα να ανοιχθεί μια κατηγορία για αυτούς ώστε να αποφύγουμε τις ανούσιες και άσκοπες αντιπαραθέσεις.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01989 seconds with 11 queries