Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 23-06-09, 18:06   #1
Θερμοκρασία & θάνατος γκάπι.
 
Το avatar του χρήστη uptight
uptight
Member
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος 23-06-09, 18:06
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Τα πράγματα πήγαιναν μια χαρά στο ενυδρείο μου, όπου είχα 4 γκάπις... Σ¨ημερα όμως βρήκα τον αρσενικό μου ψόφιο και φαγωμένο στο βυθό. Και ψάχνω να βρω από τι μπορεί να ήταν... Ήταν εδώ και 3 μήνες περίπου μόνος με 2 θηλυκές εκ των οποίων η μία ήταν μικρή, κι έτσι κυνήγαγε μόνο την άλλη, αλλά εδώ και κάνα μήνα η γκόμενα πέρασε στην αντεπίθεση και κάθε που την πλησίαζε του επιτίθετο αγρίως, ίσως τον τσίμπαγε κιόλας. Έτσι τελευταία ήταν συνεχώς κρυμμένος πίσω από ένα μεγάλο φυτό, κι έβγαινε μόνο όταν έριχνα φαγητό. Χτες βράδυ άμοιαζε να μην μπορεί ούτε να ανέβει στην επιφάνεια, απλά περίμενε να πέσουν οι νιφάδες κοντά στο βυθό για να τις φάει. Και σήμερα μας άφησε χρόνους.

Το θέμα είναι ότι από τότε που έπιασαν οι ζέστες η θερμοκρασία στο ενυδρείο μου έχει αρχίσει να ανεβαίνει από τους 25-26 που ήταν, κια σήμερα που άλλαξα το νερό την είδα στους 31!!! Έχω θερμοστάτη αλλά έχει νόημα να τον βάλω πχ στους 25? Θα πέσει η θερμοκρασία έτσι εφόσον κάνει ζέστη; Μπορεί να φταίει αυτό για το θάνατο του ψαριού ή πιο πιθανό να είναι οι επιθέσεις της άλλης και το στρες;
Εμφανίσεις: 1647
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01736 seconds with 12 queries