Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 17-01-20, 23:16
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
1. Πως μεταφέρετε με ασφάλεια τη φιάλη (πχ. για αναγόμωση). Έχω δει τις σχετικές οδηγίες/κανονισμούς αλλά αυτές αναφέρονται κυρίως σε μεταφορά μεγάλου αριθμού ή και μεγέθους φιαλών. Φυσικά ο κίνδυνος είναι λίγο πολύ ο ίδιος σε περίπτωση αστοχίας της φιάλης.
Δεν υπαρχει ιδιαιτερο θεμα ασφαλειας (σε εργαστηριο με πυροσβεστηρες που δουλευα παλαιοτερα δεν υπηρχε καποιος ιδιαιτερος χειρισμος στη μεταφορα τους). Εκτος νομιζω αν την ανεβασεις σε αεροπλανο!
2. Σκεφτόμουν να πάρω 5κιλη αφού η διαφορά δεν είναι πολύ μεγάλη και με τον τρόπο αυτό να μην χρειάζεται τόσο συχνά αναγόμωση. Η 5κιλη όμως από ότι βλέπω γεμάτη ζυγίζει περίπου 19 κιλά. Μήπως η 2κιλη είναι προτιμότερη (από την άποψη ότι μεταφέρεται ευκολότερα);
Ειναι θεμα τι σε βολευει καλυτερα ... Σαφως η 5κιλη κραταει πολυ περισσοτερο.
3. Κανονικά (βάση κανονισμών) η φιάλη πρέπει να στερεώνεται (όρθια) κάπου σταθερά ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος να πέσει. Τι κάνετε στην πράξη;
Οσοι εχουν και εχω δει ορθια την εχουν ...
4. Αυτό είναι ίσως λίγο τραβηγμένο, αλλά υπάρχει κάποιος εύκολος/οικονομικός τρόπος να έχουμε έγκαιρη ειδοποίηση σε περίπτωση διαρροής (δεν μιλάω για έλεγχο διαρροής κατά την διαδικασία της σύνδεσης αλλά για τυχαία διαρροή σε ανύποπτο χρόνο). Μια τέτοια διαρροή μπορεί εύκολα να αποβεί μοιραία.
Και τα παραπανω τραβηγμενα μου φαινονται ...

Σε περιπτωση διαρροης της μπουκαλας (πραγμα που ειναι μαλλον σχεδον απιθανο αφου περνανε απο υδραυλικη δοκιμη) απλα θα παγωσει οπου παει το CO2 ...
....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01591 seconds with 11 queries