Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-12-08, 09:46
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή Ceratopteris thalictroides

Το έψαξα αρκετά μέσα στο GAB αλλά δεν πήρα απάντηση στη συγκεκριμένη μου απορία, είδα αρκετά προβληματάκια από πολλούς με το συγκεκριμένο φυτό τα οποία όμως εμένα προσωπικά δεν με απασχόλησαν ποτέ μιας και το φυτό αναπτύσσεται με ταχύτατους ρυθμούς και απλώνεται όμορφα μέσα στο ενυδρείο, έχω μερικά αναπόφευκτα σαπισματάκια αλλά το Colisa Lalia μου φροντίζει να τ'αξιοποιεί όπως πρέπει

Το ερώτημά μου είναι το εξής, παρατηρώ ότι όσο περνάει ο καιρός κι όσο το φυτό αναπτύσσεται, αυτό όλο και ανεβαίνει προς την επιφάνεια έχοντας αφήσει τις δυνατές του ρίζες να το κρατάνε στον βυθό, άλλες πάλι ρίζες αιωρούνται πάνω απ'το χαλίκι. Δεν με φοβίζει η σκέψη ότι μπορεί να το δω μια μέρα στην επιφάνεια αλλά το μέχρι που μπορεί να φτάσει αυτή η άνοδος της ρίζας του και το που μπορεί να οφείλεται αυτό. Το πρόβλημα δεν είναι το χαλίκι πάντως, στα σημεία που το είχα φυτέψει έχω χαλίκι ύψους 6-7 εκατοστών και δείχνει να κρατάει γερά τις ρίζες που έχουν παραμείνει μέσα του.

Καμμιά γνώμη ; Το αφήνω όπως είναι κι όταν φτάσει αρκετά ψηλά να του κάνω μεταφύτευση κόβοντας τις ρίζες που το ανεβάζουν εκεί πάνω ; Είναι γενικό το θέμα με το συγκεκριμένο φυτό και ανεβαίνει μέχρι ένα σημείο οπότε να σταματήσω ν'ανησυχώ ; Το λυπάμαι να το βγάλω πάντως, είναι αρκετά όμορφο και προσφέρει καλή κρυψώνα για τα ψαράκια μου αλλά και σκιερά σημεία για τις Ανούμπιες !
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  313
Μέγεθος:  74,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  283
Μέγεθος:  92,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01547 seconds with 12 queries