Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 20-11-08, 14:06
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Επειδή πολλά λέμε κάθε φορά για τη bga ΔΕΝ είναι άλγη αλλά όπως πολύ σωστά το λέτε όλοι κυανο-βακτηρίδιο. Γι αυτό το λόγο σκοτώνεται και με αντιβιωτικό (πέραν της συσκότισης). Το ότι υπάρχει έλλειψη νιτρικών ή φωσφωρικών το θεωρώ καθαρά θέμα σύμπτωσης. Το σίγουρο είναι ότι ΕΓΩ προσωπικά είχα bga στο ενυδρείο μου κάθε φορά που αγόραζα χύμα χαλίκι / άμμο από πετ σοπ. Ειδικά αν το μαγαζί πουλάει και άλλα ζώα τότε είναι απόλυτα σίγουρο ότι θα πάρεις υπόστρωμα με Βga. Με το βράσιμο του υποστρώματος η κατάσταση σώζεται αλλά δεν ξέρω πόσοι από μας έχουν τη δυνατότητα να βράζουν 30+ κιλά υπόστρωμα. Το κυανοβακτηρίδιο είναι κάτι που κυκλοφορεί στον αέρα, οπότε πολλές φορές μπορεί να το κουβαλάμε κι εμείς οι ίδιοι. Με τις κατάλληλες συνθήκες εκδηλώνεται. Επίσης το σίγουρο είναι ότι όταν υπάρχει σωστή κυκλοφορία στο ενυδρείο κι επαρκές διοξείδιο δεν υπάρχει καμμία απολύτως περίπτωση να εμφανιστεί (αν μπορείς να γυρίσεις με κάποιο τρόπο την αντλία σου η το φίλτρο σου έτσι ώστε να χτυπάει τα σημεία που έχουν μολυνθεί θα τη δεις να σχηματίζει κομμάτια και να φεύγει). Τέλος με τη συσκότιση η bga εξαφανίζεται. Αν δεν εξαφανιστεί θα σου μείνει πολύ λίγη (όχι όμως να σταματήσει μόνο η ανάπτυξη της). Αυτό συμβαίνει ακόμα κι αν δε πετύχεις την απόλυτη συσκότιση. Στο τέλος της 4ης μέρας θα δεις μόνο ελάχιστα κομμάτια. Οπότε με άλλη μια συσκότιση εξαφανίζεται εντελώς. Μήπως λοιπόν αυτό που βλέπεις δεν είναι βga αλλά απλή άλγη με τη μορφή φιλμ (δεν ξέρω πως τη λένε ). Όπως και να 'χει υπάρχει θέμα κακής ποιότητας νερού οπότε έλεγξε ξανά τις παραμέτρους σου και προσπάθησε να διορθώσεις.
__________________




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01954 seconds with 11 queries