Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 13-05-10, 10:24
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναπαραγωγές θεωρώ ότι είναι η αποκορύφωση της απόλαυσης σε μια λίμνη.
Και το λέω και εδώ ότι με τα νέα μοντέρνα συστήματα αναπαραγωγές δεν βλέπεις ούτε στο όνειρο σου. Το έχω συζητήσει και από κοντά με τον Άντρο αυτό και του είπα.
Θα περιμένω να δω αν θα έχεις ποτέ αναπαραγωγές ΚΟΙ σε μια τέτοια λίμνη.
Η τελευταία διαπίστωση που έχω κάνει με πράξεις και όχι με λόγια είναι ότι επιβιώνουν 10% νεογέννητα ΚΟΙ σε σύγκριση με χρυσόψαρα.
Δεν με ενδιαφέρει να εμπορευτώ τα ψάρια. ......................... Η επόμενη μου κίνηση είναι η πέργολα. Έχω παραγγείλει τα ξύλα και θα τα έχω αύριο. Θα είναι κορμοί από κυπριακό πεύκο σε οκτάγωνο σχήμα διαμέτρου 14 εκατοστά. Το σχέδιο είναι έτοιμο.
Για το μόνο που δεν έχω αποφασίσει ακόμη είναι το πάνω μέρος της. Αν θα βάλω κεραμίδια, καλάμια η κάτι άλλο.
Να σου πω την αλήθεια δεν τρελαίνομαι να κάνω πετυχημένες αναπαραγωγές στα ψάρια μου. Το λέω αυτό γιατί όταν είχα ένα είδος ψαριού στα ενυδρεία μου, ναι ήθελα και κάποια στιγμή κατάφερα να έχω πάνω από 200-300 ψαριά με αποτέλεσμα να με πιάνει άγχος και πανικός, για το που και ποτέ και σε ποιόν να μοιράσω. Μια και ο αριθμός ήταν τρελά μεγάλος σε σχέση με τα ενυδρεία μου.

Οπότε το μονό που πιστεύω ότι θα με νοιάξει όταν βάλω ψαριά στην λίμνη, θα είναι να υπάρχουν αρσενικά και θηλυκά ώστε να μπορέσω να τους δώσω την χαρά της αναπαραγωγικής διαδικασίας.

Το αν θα βγάλουν γόνους κτλ. Δεν με νοιάζει μια και η λίμνη μου θα πρέπει να έχει περιορισμένο αριθμό κοι.

Όλα αυτά είναι έτσι όπως τα βλέπω τώρα τα πράγματα μια και δεν έχω ψαριά.
Το αν καταφέρουν τα κοι να μπουν στην “καρδιά μου”.
Είναι σίγουρα ίσως και να θελήσω να κάνω αναπαραγωγές.
Πάντως ποιο πολύ θα με ενδιέφερε να αναπαράγω χρυσόψαρα παρά koi.
Και ο λόγος είναι καθαρά για να αυξηθεί ο αριθμός τους στην λίμνη και όχι να βγάλω “καλές ράτσες”.

Το ότι θα βάλω χρυσόψαρα και κοι είναι καθαρά μονόδρομος σε σχέση με το κλίμα της Ελλάδας. Οπότε την θεωρώ αναγκαστική επιλογή και όχι ότι έκανα λίμνη για να βάλω κυπρίνους.

Και τέλος εμένα η λίμνη είναι τα πάντα (πεταλούδες – φυτά εντός και εκτός νερού – πουλιά –ψαριά κτλ.)

Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια αλλά στην παρούσα φάση έτσι νιώθω την λίμνη.
(ελπίζω να μην γίνω και εγώ φανατικός στο τέλος με τα koi .Εκεί θα έχει γέλιο μετά το πράμα)


Όσο αφορά την πέργολα που θες να κανείς το κεραμιδί σίγουρα θα σε προστατεύσει από βροχές και σίγουρα είναι ποιο ανθεκτικό από τα σκέτα ξυλά.
Απλά κάποια πράγματα έχουν να κάνουν και με το ποσό θα δέσουν με των περιβάλλοντα χώρο. Είναι και κομματάκι θέμα γούστο κάποια πράγματα όπως και να το κάνουμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01761 seconds with 11 queries