Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 13-06-21, 00:45
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Με μια πετρούλα ανέβηκε μια μονάδα σχεδόν? Περίεργο... Οι Αφρικανοί για να το φτάσουν σε τέτοιες τιμές στήνουν νταμαρια! Επίσης, νομίζω (μπορεί να μην είναι απόλυτο) πως το ph σας στη Θεσσαλονίκη κυμαίνεται γύρω στο 7.7 - 8.0 max. Δεν το αποκλείω κιόλας, σε ένα πολύ μικρό ενυδρείο οι παράμετροι μεταβαλλονται σε ρυθμούς πολυβολου...

Δεν υπάρχει λόγος πανικού, κατ αρχήν! Την τσέκαρες πριν βάλεις ζωντανά μέσα, οπότε όλα καλά. Κάνε δύο αλλαγές νερού περίπου στο 1/3 τις επόμενες μέρες και παρακολουθησε με μετρήσεις ανθρακική σκληρότητα και το ph. Σταδιακά η πτώση και μην μπεις στον πειρασμό να πετάξεις χρήματα για μαγικούς ζωμους σαν αυτό που ρώτησες πριν!

Όσον αφορά το στρώσιμο, φυσικά και επηρεάζουν τα βακτήρια που ρίχνεις τις μετρήσεις! Απο την άλλη, δε μπορώ να εξηγήσω το γεγονός πως η αμμωνία παραμένει καθηλωμένη τόσο χαμηλά. Η φυσική εξέλιξη του κύκλου είναι η αμμωνία να αυξάνει, μέχρι να κορυφωθεί περίπου στις πρώτες 10 μέρες. Τότε εμφανίζονται τα πρώτα ανιχνεύσιμα νιτρώδη και ξεκινάει το δεύτερο βασικό στάδιο του κύκλου με αντιστρόφως ανάλογη σχέση αμμωνίας (που μειώνεται) και των νιτρωδών (που αυξάνονται). Κατόπιν, ξεκινάει η αντιστροφή πορείας νιτρωδών και νιτρικών.

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ στρώσιμο - και- με βακτήρια, οπότε δε γνωρίζω να σου πω το χρονοδιάγραμμα αυτής της επιλογής. Εσύ βρίσκεσαι και σε φάση στρωσίματος volume 2...

Μήπως ταΐζεις πολύ λίγο, με αποτέλεσμα τα βακτήρια να μην τρέφονται ικανοποιητικα ώστε να πολλαπλασιαστουν... Περισσότεροι ρύποι =ταχύτερα αναπτυσσομενη βιολογία στο στρώσιμο. Δοκίμασε να αυξήσεις την τροφή.

Συνέχισε με τις μετρήσεις και ενημέρωσε τις επόμενες μέρες. Μόνο μία επισήμανση. Ελπίζω τα υγρά τεστ να μετρούν σωστά.

ΥΓ Μήπως να δοκίμαζες για να μην ταλαιπωρείσαι, την επιλογή του μπολιασματος? Την έζησες την εμπειρία του στρωσίματος με αμμωνία στην πρώτη απόπειρα (ας όψεται ο ζεολιθος αλλιώς θα είχες καθαρίσει). Μπόλι απο ένα υγιές ενυδρείο, μετρήσεις παραμέτρων και εφόσον είναι οκ βάζεις το πρώτο σου ψαράκι. Αυτή είναι η πρόταση μου. Κρίμα να ταλαιπωρείσαι 2 μήνες με το στρώσιμο, έτσι που πηγαίνει...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01561 seconds with 11 queries