Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 05-12-17, 16:41
dewn735 Ο χρήστης dewn735 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή "Αναβάθμιση" ενυδρείου

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από κάπου 1 χρόνο σε 60αρι ενυδρείο πήρα τη μεγάλη απόφαση να ανέβω σε 240l (121x41x55). Το τωρινό είναι ελάχιστα φυτεμένο και φιλοξενεί 2 guppy, 1 pleco albino και 7 neon tetra (δυστηχώς οι πρώτοι καρδινάλιοι πληρώσαν την αμάθειά μου)
Σκοπός στο καινούριο είναι να παίξω αρχικά με χαμηλών απαιτήσεων φύτεμα (χωρίς co2) και στη συνέχεια ίσως να δοκιμάσω να ανέβω σε μετρίων και φυσικά να μεταφερθούν οι υπάρχοντες κάτοικοι, στους οποίους θα κάνω μερικές προσθήκες
Επομένως, απορίες:
1) Το ενυδρείο είναι το rio με δικό του εσωτερικό φίλτρο. Στο 60άρι έχω το eheim 250 (στρωμένο, το είχα παρει με τη προοπτική να ανέβω σε λίτρα, όπως και έκανα). Αν τα δουλέψω και τα δύο μαζί στο μεγάλο ενυδρείο ώστε να στρώσει και το εσωτερικό θα είμαστε οκ, ή πρέπει να στρώσω το καινούριο από την αρχή;
2) Γενικώς, κι από όσα έχω δει, μ' αρέσουν καλύτερα πολλά και μικρά-μεσαία ψάρια, παρά λίγα και μεγάλα. Έχω διαβάσει διάφορα για συμβατούς συγκατοίκους με τα υπάρχοντα ψαράκια κι έχω σκεφτεί την εξής σύνθεση: (περιλαμβάνονται και αυτά που υπάρχουν ήδη στο 60αρι):
12 x neon tetra
6 x guppy
1 x pleco albino
6 x zebra danio
Πως σας φαίνεται; Πολλά; Λίγα; Δεν ταιριάζουν; Κάποια άλλη πρόταση;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01436 seconds with 11 queries