Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #80  
Παλιά 30-10-10, 22:41
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Να θυμίσω ότι η συζήτηση είναι για το αν βοηθάνε τα σκευάσματα "βακτηρίων" του εμπορίου στο στρώσιμο.
Δε νομίζω πως προσφέρουν κάτι ουσιαστικό. Δεν μπορούμε να βασιστούμε όμως στην υποκειμενική εμπειρία του καθενός μας. Θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος έκανε το εξής πείραμα: Τρία πανομοιότυπα δοχεία, τρία πανομοιότυπα φίλτρα. Ίδιο νερό, ίδια μεταχείριση. Στο ένα ξεκινά στρώσιμο ΜΟΝΟ με αμμωνία (για συγκρίσιμα αποτελέσματα), στο άλλο με αμμωνία & έτοιμα βακτήρια, στο 3ο με αμμωνία και μπόλι (μόνο μπίχλα) ίσου όγκου με το σκεύασμα βακτηρίων. Ταυτόχρονες μετρήσεις και στα 3, τήρηση ημερολογίου και παρουσίαση αποτελεσμάτων όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος και στα 3 ενυδρεία. Νομίζω πως τα αποτελέσματα είναι αναμενόμενα, αλλά μόνο το πείραμα προσφέρει αντικειμενικότητα.
Κατά τα άλλα, θέλω να αναφέρω ότι λέγοντας "στρώσιμο" εννοούμε την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου. Σαφώς ο κύκλος του αζώτου δεν είναι ο μόνος βιοχημικός κύκλος που συμβαίνει σε ένα υδάτινο οικοσύστημα. Είναι όμως μακράν ο πιο σημαντικός, ο μόνος που έχει να κάνει με την ασφάλεια των ψαριών (σε πρακτικό επίπεδο), γιαυτό και δίνουμε τόση σημασία στο στρώσιμο πριν μπουν τα ψάρια. Το δε 90 - 95% του κύκλου του αζώτου διενεργείται στο φίλτρο μας και το υπόλοιπο 5-10% στο βυθό κυρίως και στις λοιπές επιφάνεις, ανάλογα με την ηλικία του ενυδρείου. Οι υπόλοιπες βιοχημικές διεργασίες καθώς και τα λοιπά μικρο-οικοσυστήματα (βυθός, πέτρες, κλπ) ωριμάζουν σταδιακά και με μικρότερο ρυθμό (κύκλος φωσφόρου, κύκλος θείου, κλπ) σε βάθος κάποιων μηνών.
Τα δε τα nitrosomonas, nitrobacter και nitrospira (ιδίως τα δύο πρώτα) είναι ΚΟΙΝΟΤΑΤΑ βακτήρια, βρίσκονται παντού, και αποτελούν και μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας σε διάφορα μέρη στο σώμα μας.
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02145 seconds with 11 queries