Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #46  
Παλιά 11-09-13, 09:47
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

2 μπουκάλια με black foam for waterfall έφτασαν. Επιτέλους το προηγούμενο ΣΚ βρήκα χρόνο και τα τοποθέτησα. Το 1ο μπουκάλι τέλειωσε πριν καν καταλάβω ότι το είχα ανοίξει. Το άφησα καμιά ώρα για να στεγνώσει. Μου έκανε εντύπωση που συνέχισε να φουσκώνει. Ενεργοποίησα για λίγο τον καταρράκτη να βρω ατέλειες. Το 2ο μπουκάλι τοποθετήθηκε με μεγαλύτερη σύνεση και εμπειρία. Αφού το άφησα κάποια ωρίτσα, ενεργοποίησα και πάλι τον καταρράκτη. Το αποτέλεσμα πάρα πολύ καλό. Δυστυχώς είχε βραδιάσει και δεν μπόρεσα να πάρω φωτό. Σε μερικά σημεία έκαναν λιμνούλες τα νερά. Κάτι σαν τις βάθρες της Σαμοθράκης ( σε μικρογραφία).

Το επόμενο πρωί …. απογοήτευση !!!!! Ο αφρός είχε συρρικνωθεί. Οι βάθρες είχαν εξαφανιστεί. Αφού μάζεψα τα κομμάτια μου συνειδητοποίησα ότι το +95% έχει τουλάχιστον καλυφθεί. Με μικρή ποσότητα σιλικόνης ελπίζω να καλύψω τις μικρές ρωγμές που υπάρχουν και χάνετε το νερό.

Όταν πρασινίσει από την άλγη και έχει ένα ενιαίο χρώμα θα δείξει ακόμα περισσότερο. Σύντομα θα μπούνε και φυτά. Δεν έχει τελειώσει αλλά έχω καλό προαίσθημα.

Το πριν και το μετά

Υ.Γ. Το βαρέλι ακριβώς πριν το καταρράκτη περιέχει ένα σωρό λάβρες από λιβελούλα !!!






Αυτό το ΣΚ πέρασα όλο τον καταρράκτη με ένα μπουκάλι σιλικόνη. Έκλισα όλες τις μικρές ρωγμές που θα μπορούσε να πέρναγε το νερό. Το άφησα μια μέρα να στεγνώσει και ενεργοποίησα τον νερό. Ο θόρυβος (φενγκ σούι) από τον καταρράκτη έχει αυξηθεί αρκετά. Οι βάθρες δημιουργήθηκαν πάλι. Βρήκα κάποιες ατέλειες που τις διόρθωσα την επομένη. Αφού το νερό έτρεχε ομοιόμορφα, αποφάσισα να προσθέσω επιτέλους τα φυτά. Είναι 3 διαφορετικά είδη (Parrot feather , Hydrocotyle verticillata και άλλο ένα). Τώρα πρέπει να τους δώσω χρόνο να μεγαλώσουν….

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01699 seconds with 11 queries