Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 04-04-11, 20:55
Το avatar του χρήστη satking
satking Ο χρήστης satking δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τουμπα
Μηνύματα: 45
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην satking
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodarras Εμφάνιση μηνυμάτων
εσύ τι προτείνεις?
λοιπον φιλε μου.... προκητε για εναν αυτοματισμο ο οποιος θα ειναι συνεχεια στο ρευμα, οποτε εχω θα σου ελεγα να κανεις ενα κυκλωμα με εναν συμπιεστη 1/6.
θα αργισει να σε κατεβασει στην αρχη θερμοκρασια αλλα οταν το κανει αυτο (αναλογα και με ποιο τροπο θα ''στελνει'' ψυξη στο ενυδρειο) μετα θα κανει μονο συντηρηση.δλδ θα δουλευει 1 με 2 ωρες το πολυ την μερα. τα 400 λιτρα στασιμου νερου ειναι μεγαλος ογκος και δυσκολα μεταβαλετε η θερμοκρασια του.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελεις να το εξηγησεις λιγο περισσοτερο;
Επισης τα μοτερ που φαινονται στο λινκ, χρειαζονται μονο την σερπαντινα, και το κυκλωμα αποβολης θερμοτητας, η και κατι αλλο;
λοιπον εχουμε και λεμε...
στην πραγματικοτητα δεν θελεις μονο ενα θερμοστατη on-off δλδ ανεβηκε η θερμοκρασια, ξεκινα...
1. θελεις ενα αισθητηριο στο εσωτερικο στοιχειο (οτι και αν ειναι αυτο) με το που παισει η θερμοκρασια κατο απο τους 2-3 βαθμος να κοβη τον συμπιεστη για να μην επιστρεψη υγρο φρεο στον συμπιεστη και τον παρεις στο χερι..
2.θελεις ενα θερμικο συμπιεστη. αυτο ειναι ευκολο.
3.θελεις ενα αισθητιριο στο εξωτ.στοιχειο που οταν θει θερμοκρασια πανω απο 35 βαθμος να δινει το εξωτερικο φαν.

μπορεις να το κανεις φυσικα και χωρις αυτα.απλα εξασφαλισεις σωστη λειτουργεια...

απλα γινετε με ενα θερμοστατη της LAE, δινει ενα set point και μετα δουλευει μονο του....

παντος αν καποιος απο θεσσαλονικη θελει να το κανει μπορουμε να βρεθουμε και να τον βοηθησω!!!!!

οχι δεν χρειαζετε τιποτα αλλο.μια απολαβη θερμοτητας μεσα και μια εχω!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη satking : 04-04-11 στις 20:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01506 seconds with 11 queries