Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 10-01-12, 12:05
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων


δε νομιζω να το γλυτωσεις το βαρελι με την ΑΟ.ισως να μην το χρειαστεις ακομα,αλλα καποια στιγμη θα το χρειαστεις.αν μη τι αλλο γιατι καποια στιγμη που θα αρχισει να φθειρεται η μεμβρανη η/και τα προφιλτρα θα ειναι επικινδυνο να ριχνεις το νερο κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο.στο βαρελι εχεις το περιθωριο να μετρησεις πριν κανεις την αλλαγη.και η τυρφη θα διαλυθει καλυτερα στο βαρελι (εφοσον παλαιωνεις το νερο για καποιες μερες)και ειναι και πιο ευκολο.δε θα χρειαζεται να την αλλαζεις στο φιλτρο κλπ.
βεβαια θαχεις κιενα βαρελιαλλα μην τα θελουμε κιολα δικα μαςαν ειναι λιγα τα λιτρα σου σχετικα θαναι μικρο οποτε βολευεται ευκολα.εκτος απτην τυρφη κοιταξε και τους υπολοιπους τροπους να κανεις black water.φυλλα(οχι οτι ναναι),σκευασματα black water,alder cones,η/και συνδιασμο ολων,που μαλον αποτι φαινεται ειναι το καλυτερο μετα απο δοκιμες που εκανα κιεγω τις 2 τελευταιες βδομαδες(χωρις ομως alder cones ακομα)αυτο ειναι το νεο μου παραλληλο χομπι πλεον,να μαζευω υλικα καταλληλα για black water
ΟΚ.. δεν το αποφεύγουμε το βαρέλι, είχα καλομάθει με την Αφρική!
Nα δούμε τι βαρέλι θα χρειαστώ, λεω να ξεκινήσω με ένα μικρό 15-20 λίτρα, αφού την αλλαγή μου δεν την υπολογίζω πάνω απο΄10 λίτρα σε αυτό το ενυδρείο, και βλέπουμε..
Γενικά είμαι πολύ υπέρ των φυσικών πραγμάτων στο ενυδρείο Ποιά είναι τα κατάλληλα φύλλα ή/και τα υπόλοιπα δώρα της φύσης για το blackwater? πού να τα αναζητήσω?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο ειναι μικρο για Ραμ κατα την αποψη μου.
Εμενα παντως ζευγαρι που τα πηγαινε μια χαρα στο μεγαλο ενυδρειο (γεννες, αλλα αποτυχημενες λογω υπαρξης tetras), δεν τα πηγε καλα σε 50λιτρο (μονα τους) με φυτα, κρυψωνες κλπ.
Εχασα το θηλυκο μετα απο λιγο καιρο με πιο εμφανη ατια, την ταλαιπωρια που εφαγε απο το κυνηγι για γεννες απο το αρσενικο.
Στο μεγαλο ειχε χωρο να "αποσυρθει" οποτε ηθελε.
Δεν ξερω αν ηταν καποιο πολυ πολυ αγαπημενο ζευγαρι, ισως τα πηγαινε καλυτερα.
Δεν ξαναδοκιμασα να βαλω αλλο ζευγαρι μου στο 50λιτρο, για να πω 100% οτι αυτο εφταιγε τελικα.
Εκανα το 50λιτρο, γαριδαδικο, και το ευχαριστιεμαι
Ναι, συμφωνώ ότι είναι οριακό.

Τυχαία βρήκα αυτό το ζευγάρι ramirezi, είχα σκοπό να βάλω λίγα τέτρας (πάλι οριακό βέβαια ), όμως φαίνεται ότι ήταν και πρίν (στα 70 λίτρα του προηγούμενου κατόχου) και τώρα πολύ "αγαπημένο".. τόσο που με προκαλεί να τα αφήσω λίγο εκεί σε πρώτη φάση. Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει ούτε υποψία κυνηγητού, ενώ δεί ήδη παιχνίδια κλπ
Βέβαια εννοείται ότι αν δω κυνηγητό και στρες για το μικρό (που δεν το πιστεύω όπως τα βλέπω ως τώρα) θα κοιτάξω αμεσα για μεγαλύτερο χώρο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 10-01-12 στις 12:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02100 seconds with 11 queries