Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 15-02-07, 14:42
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ανακατέψει την άμμο δεν θα έχει πρόβλημα. Δεν χρειάζεται να βάλει την μια πάνω στην άλλη.
Δεν ειμαι και τοσο σιγουρος...ασε που μειωνει την ικανοτητα του DSB εαν ανακατεψει διαφορετικης κοκομετριας αμμο που στην τελικη παλι θα χωριστει καθως η χοντροκοκκη θα ανεβει επανω και η ψιλη θα παει κατω.
Τες πα, ολα ειναι θεμα επιλογων. Εγω αν ημουν στη θεση του Μανωλη ετσι θα το εκανα...το τι θα κανει ο Μανωλης ειναι δικο του θεμα.

Οσο για αυτο που λες Βασιλη περι χαμενου χρονου να σου αναφερω πως οταν ξεκιναγα το ενυδρειο μου εκανα το ιδιο ακριβως και δεν το μετανοιωσα καθολου. Αφου μπηκε ολος ο βραχος μεσα και κουραριστικε και αφου κατεληξα στο aquascape και ειπα "ετσι θα ειναι το ενυδρειο...τελος" τοτε προσθεσα την ΖΑ και φυσικα δεν ειχα κανενα ζωντανο μεσα ολο το διαστημα του στρωσιματος. Απλα ειναι μια μεθοδος, υπαρχουν κι αλλες οι οποιες εχουν διαφορετικα μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα. Επισης με το που εβαλα τον αραγωνιτη μετα απο 1-2 μερες ημουν γεματος κοπιποδα και διαφορα ζωυφια τα οποια εκαναν παρτυ μεσα στην αμμο. Δεν ξερω κατα ποσο θα επιζουσαν αυτα το κουραρισμα του βραχου μου που στην περιπτωση μου η τελευταια παρτιδα που μπηκε ηταν φουλ στην αμμωνια (θυμαστε την περιφημη εισαγωγη πολλων τονων περσι τα Χριστουγεννα απο Fidji?....ε εκεινος ο βραχος εκανε αρκετες μερες να ερθει στο Ελλαντα και μονο ζωντανος δεν ηταν οταν ηρθε.)
Εγω επελεξα αυτον για να μην βρωμισω τον αραγωνιτη μου και τον γεμισω φωσφορικα απο το κουραρισμα.
Στο επομενο ενυδρειο θα δοκιμασω αλλο τροπο.

Οσο για το αν εχει ετοιμο biofilm η ΖΑ ξερεις οτι κανεις δεν μπορει να απαντησει τεκμηριωμενα σε μια τετοια ερωτηση...το θεμα ειναι κατα ποσο εμπιστευομαστε τους κατασκευαστες (π.χ. CaribSea) για το αν αυτα που ισχυριζονται ειναι αληθεια. Εγω παντως τους εμπιστευομαι.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01535 seconds with 11 queries