Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 08-12-15, 11:00
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aς αποκλεισουμε την περιπτωση λαθους στην διαδικασια ανοδου θερμοκρασιας.
Απο τι θερμοκρασια ξεκινησες, που της εφτασεις και σε ποσο χρονο?

Η αμμωνια δεν δικαιολογειται απο τα ταισματα*, εκτος κι αν δεν φτανει η φιλτρανση ή ειναι αστρωτο ενα ενυδρειο. (Νιτρωδη σιγουρα μηδεν)?
Τι φιλτρο εχεις, με τι υλικα? (3 μηνες τρεχει χωρις να του εχεις αλλαξει κατι)?
Ανακατεψες καθολου το βυθο?
Μετρησεις στη βρυση εχεις κανει? (pH GH KH NH3 NO2 NO3 TDS, οτι τεστ εχεις)
Με τι τεστ μετρας?

* οσα και να ειναι τα ταισματα, που και παλι δεν πρεπει να ειναι βαρια, αφου εχεις μονο 10 νιτρικα.
Ξεκινησα απο 26 βαθμους που εχει σταθερα το ενυδρειο και εφτασα στους 30 σταδιακα μεσα σε 2 μερες.Οταν τελειωσε η θεραπεια ακολουθησα ακριβως την ιδια διαδικασια και την κατεβασα ξανα στους 26.Το φιλτρο ειχε ψιλομπουκωσει για αυτο και με το που ειδα την αμμωνια το καθαρισα.Συνολικα τρεχει 5 μηνες και εχει μπλε σφουγγαρι και mini siporax εδω και 1 μηνα.Πιο πριν ειχε μαυρο σφουγγαρι και ανθρακα και τα παιδια απο εδω με συμνουλευσαν να τα αντικαταστησω με αυτα που ανεφερα.Τα τεστ που εχω ειναι τα στικ της sera.Στο νερο της βρυσης δεν εχω κανει ποτε μετρησεις για ξα πω την αληθεια αλλα εχω φιλτρο (δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο)
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01473 seconds with 11 queries