Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 05-08-13, 08:21
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

έχω πάρει μια ρίζα red moor μεγάλη (60cmχ30cm) για το ενυδρείο μου (85lt καθαρα) την άφησα μια μέρα σε κουβα με νερό επιδή δεν χωρούσε όλη μέσα και βαρέθηκα να περιμένω πότε θα βουλιάζει στο ενυδρείο την έπλυνα καλά με καυτό νερό της έδεσα 2 πέτρες που είχα στο ενυδρείο για να μένει βουλιαγμένη την επόμενη μέρα ψόφησαν όλα τα glow ligth μου 8 ψαράκια το ενυδρείο τρέχει 2 χρόνια τα ψάρια τα είχα 1,5 χρόνο... μέσα έχω και κάρντιναλ με νέον αυτά δεν πάθανε τίποτα το μόνο που παρατήρησα ήταν βαριά αναπνοή..

έβαλα την ρίζα το βράδυ το πρωί όλα τα glow ligth ήταν νεκρά (το νερό ήταν καφέ και αλαφρός θολό) τα υπόλοιπα ψάρια είχαν βαριά αναπνοή το μεσημέρι έκανα αλλαγή νερού το 70% σήμερα όλα είναι μια χαρά τα ψάρια που μείνανε έχουν την ζωντάνια τους...
έκανα μετρήσεις και όλα ήταν οκ όπως έπρεπε να είναι ούτε ΝΗ4, ΝΟ2 ούτε αλλαγή στο ΡΗ ΚΗ και τα Ν03 στο 15-20..
την ρίζα αν κάτι δεν πάει καλά θα την βγάλω. τα συστατικά της ρίζας που βγάζει στο νερό πρέπει να είναι ισχυρά και κάποια ψάρια δεν τα αντέχουν...
τώρα που έκανα την αλλαγή δεν έβγαλε άλλο χρώμα αν βγάλει η αλλάξει κάτι στα ψάρια θα την βγάλω..
πρήν την βάλω ρωτούσα αν η ρίζα αντέχει καιρό στο νερό... δεν φαντάστικα οτι θα μπορούσε να σκοτώσει ψάρια...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01429 seconds with 11 queries