Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 15-11-16, 08:50
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους, λοιπόν θέλω τη βοήθειά σας - συμβουλή σας. Οπως ξέρετε απ την παρουσίαση έχω κι ένα σκιμμεράκι το eheim 350 για το πρωτεινικό φιλμ, κάνει πολύ δουλιά σε πολλούς τομείς κι αυτό φάνηκε και σήμερα κι εξηγούμαι. Χθες αποφάσισα να μην το έχω 24ωρο να δουλεύει γιατί με τη λάσπη που βγαίνει απ την άμμο έχει ποτίσει όλο σε καφέ χρώμα, επίσης σκέφτηκα ότι αυτό είναι υπεύθυνο που όταν κλείνει η μαγνητική ανεβαίνει το pH κι από 6,7 πάει στο 7,2 και μ αυτές τις διακυμάνσεις πέραν ότι δεν είναι καλό για τα ψάρια γεννήθηκε πάλι bba. Σκέφτηκα λοιπόν και το έβαλα το σκιμμεράκι στον ίδιο χρονοδιακόπτη που παίρνει κι η μαγνητική της μπουκάλας ώστε να μου διαλύει το φιλμ και να έχω το 100% του διαθέσιμου φωτός κατά τη διάρκεια της φωτοσύνθεσης αλλά και να φαίνεται ωραία και καθαρή η επιφάνεια. Ξυπνάω σήμερα το πρωί κι όπως πάντα κάνω μέτρηση να δω και μετράω το ph στο 6,7, τώρα δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό ή θα ήταν καλύτερο για τα ψάρια να οξυγονώνονται το βράδυ, θα θελα τη συμβουλή σας και σ αυτό, αλλού όμως είναι το πρόβλημα το σοβαρό. Κοιτάω από κάτω την επιφάνεια του νερού*και τι βλέπω; Ολη η επιφάνεια έχει γίνει σαν ένα σώμα από μικροσωματίδια της άμμου, μιλάμε παιδιά δεν ξέρω πως να το περιγράψω, κρούστα χώματος! Ανοίγω το φίλτρο όπως καθημερινά, βγάζω τρελλό χώμα απ το ξεπλύσιμο των υλικών, ανοίγω το σκιμμεράκι έχει ποτίσει όλο χώμα, οι σωλήνες χώμα, το τζάμι περιμετρικά του ενυδρείου, χώμα! Ο θερμοστάτης έχει κολλήσει κι αυτός χώμα, παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εσείς, δε μπορώ όμως καθημερινά να καθαρίζω, φίλτρο, σκίμερ, σωλήνες, τζάμια και όλο τον εξοπλισμό, αν και θα ήθελα να το αποφύγω, θα πρέπει να το ξεστήσω να την ξεπλύνω καλά γιατί παίζει και το σενάριο να μην ξεπλένεται και απ τα 30 κιλά να μου μείνουν 15! Εχω εντελώς συμπτωματικά κι ένα hailea 60 λίτρων καθαρά 40 μέσα που το στρώνω με αμμωνία, λέω να βάλω εκεί τα υλικά του φίλτρου, να βάλω 40 λίτρα νερό απ το ενυδρείο και να πετάξω τα ψάρια μέσα και να βγάλω την άμμο να την ξεπλύνω και να την βάλω. Εχω όμως κι άλλο ένα θέμα, για βυθό έχει χαλίκι κοκκομετρίας 1-3χιλ. υπάρχει περίπτωση για μια μέρα να μου κάνει ζημιά στα γατόψαρα; Να την κάνω την δουλιά ή να μην την κάνω; Δεν είναι επικίνδυνο για τον εξοπλισμό μου να περιμένω πότε θα καθαρίσει; Θα μου τα ποτίσει όλα καφέ χρώμα και δεν θα φεύγουν μετά. Τι θα κάνατε στη θέση μου;*
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01647 seconds with 11 queries