Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #49  
Παλιά 13-09-13, 11:40
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George C Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω σκεφτεί εννοείται αυτό, αλλά δεν είναι εύκολο να του σταματάω τη ροή όταν θέλω, ή ακόμα και να ξεκινάω τη ροή. Με τη σκούπα βυθού βάζω λίγο νερό από το ενυδρείο βάζοντάς την υπό γωνία, ταπώνω την άκρη, σηκώνω τη σκούπα ψηλά να κατέβει η στάθμη και μετά πάλι μέσα για να κάνει την αρχή των σιφωνίων.
Με τόσο μεγάλο σωλήνα δε νομίζω να τα καταφέρω.
Δυο τροποι υπαρχουν. Η με ρουφηγμα, που δεν παιζει ρολο το μηκος του σωληνα οσο το ψηλοτερο σημειο σε σχεση με τη σταθμη του νερου. Δηλαδη αν το ενυδρειο ειναι γεματο μεχρι πανω, ειναι ευκολο το ρουφηγμα, αν για καποιο λογο σταματησεις ομως το τραβηγμα νερου ενω ειναι στο 50% και θελεις για καποιο λογο να βγαλεις κιαλλο, τοτε για να ανεβασεις το νερο απτη σταθμη, ως το πανω πανω σημειο για να κανει σιφωνι, θα σου βγουν τα πνευμονια εξω. :P

Ο αλλος τροπος για να μην ρουφας καν ειναι να βαλεις το λαστιχο στο ενυδρειο, αλλα μεγαλυτετο κομματι του μεσα στο νερο, βλεποντας να περνει κανονικα νερο μεσα το λαστιχο. Πχ 1 μετρο λαστιχο ναναι μεσα στο νερο, και μολις εξισοροπηθουν οι σταθμες ενυδρειου και λαστιχου, ΤΣΑΚΙΖΕΙΣ καλα το λαστιχο σε ενα σημειο και το τραβας εξω λιγο πριν βγει απτο νερο η ακρη του. Ετσι εχεις ετοιμο σιφωνι. Αυτος ο τροπος ειναι και πιο χρηστικος αν το νερο ειναι και σε χαμηλοτερη σταθμη, ειναι σχετικα πιο ευκολο να κανεις σιφωνι παρα να προσπαθεις να ρουφας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01383 seconds with 11 queries