Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 25-06-14, 21:54
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DIMITRAMAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά αποφάσισα να ξεκινήσω θεραπεία με flagyl. Hδη από χθες όλο το ενυδρείο έχει μπει σε καθεστώς θεραπείας γιατί είχα και δεύτερο κρούσμα από τη θηλυκή γκαπίνα.
Απλά προβληματίζομαι ως προς τα epsom salts, τα προμηθεύτηκα πρωί πρωί από το φαρμακείο απλά δε ξέρω αν κρίνεται αναγκαίο.
Ηδη από την δεύτερη μέρα θεραπείας η θηλυκιά γκαπίνα παρουσίαζε σημάδια βελτίωσης.
Δυστυχώς ο Μήτσος δεν τα κατάφερε...πριν λίγο ενώ ήταν στον αφρό και έδινε και αυτός τη μάχη του εντελώς ξαφνικά βρέθηκε στο βυθό όπου και ξεψύχησε.
Σκεπτόμενη τα όσα έγιναν κατέληξα στο συμπέρασμα ότι στην προσπάθεια μου να βγάλω τα μικρά από το ενυδρείο προκειμένου να τα σώσω δημιούργησα στρες στα ενήλικα ψαράκια με αποτέλεσμα να γίνουν ευάλωτα στις μολύνσεις. Αργησα να δώσω σημασία στα συμπτώματα και άργησα να του ξεκινήσω θεραπεία.

Εχοντας μετρήσει πολλές απώλειες στη ζωή μου, ειλικρινά ποτέ δεν περίμενα ότι η απώλεια ενός ψαριού θα μπορούσε να προκαλέσει τόσο πόνο.
Τελικά η λέξη "απώλεια" είναι απόλυτα συνδεδεμένη με κάθε μορφή ζωής, γι αυτό το λόγο και αξίζει την απαραίτητη προσοχή.

Καλή τύχη σε όποιον προσπαθήσει να ακολουθήσει την παραπάνω θεραπεία η οποία σίγουρα έχει αποτελέσματα εφόσον και εάν ξεκινήσει άμεσα κρίνοντας από την ανάρρωση της θηλυκιάς, κι ένα ευχαριστώ στον κ.Κλεόβουλο που μας παρουσίασε τον τρόπο.
-------------------------
Επίσης ευχαριστώ και τον κ. delta που με παρέπεμψε στο σχετικό θέμα όπου αναφέρεται ο τρόπος θεραπείας με flagyl.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DIMITRAMAS : 25-06-14 στις 21:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries