Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 09-01-12, 21:15
stubu Ο χρήστης stubu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2012
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλησπέρα και sorryγια την ορθογραφία μου.
Λοιπόν αυτό που ψάχνω είναι γλείφτες ή αλλιώς Αλγοφάγους για τους κατέχοντες αν δεν κάνω πάλι λάθος, για μία λιμνούλα στην περιοχή της Βραυρώνας Αττικής και μέγεθος περίπου 1 μέτρο διάμετρο με βάθος νερού περίπου 28 πόντους και φταγμένη από τσιμέντο.

Το καλοκαίρι έβαλα μία λάμπα UV200€ με μία αντλία 70€ και κάποιες πέτρες (τύπου ελαφρόπετρας) που λειτουργούν σαν φίλτρα δεν θυμάμαι πως τις ονόμασε ο πωλητής, οι οποίες ήταν περίπου 5 κιλά και κάνανε περίπου 200€ αν δεν κάνω λάθος & καθαρίζουνε με κάποια ένζυμα αν το λέω σωστά το νερό πριν πέσει πάλι μέσα στην λιμνούλα.

Τότε μου έδωσε και 3 μικρούς αλγοφάγους (Plecostomus) 15€ και μετά πήρα και έναν μεγαλύτερο 50€ οι οποίοι όλοι δεν άντεξαν κάποια νύχτα του Νοέμβρη.

Το θέμα μου είναι ότι ο πωλητής είχε 3 λίμνες έξω από το μαγαζί όπου στις 2 λίμνες ΄το νερό ήταν κρυστάλλινο αλλά στην τρίτη το νερό φαινόταν πράσινο, αλλά ήταν κρυστάλλινο αν το έπαιρνες με ένα ποτήρι, μόνο που σε αυτήν την λίμνη δεν είχε αλγοφάγους και από τον πράσινο πάτο της λίμνης φαινότανε και το νερό βρώμικο.
Ρώτησα σε 2 άλλα PetShop και μου είπαν ότι δεν υπάρχουν αλγοφάγοι που να αντέχουν τον χειμώνα, αλλά στο τελευταίο κατάστημα μου είπαν υπάρχουν και θα μου φέρει μόνο δεν μου εγγυάται τίποτα αν η θερμοκρασία πέσει κάτω από το μηδέν.
Για αυτό τον λόγο επειδή δεν θέλω να χαντακώσω και άλλα ψαράκια ρωτάω εδώ, δεν έχω πολλές γνώσεις με το θέμα παρά μόνο ότι έχω διαβάσει σε διάφορα φόρουμ και φυλλάδια.
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02172 seconds with 11 queries