Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 24-09-10, 15:21
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεχίζεις την αδιέξοδη λογική της σύγκρισης ανάμεσα σε ψάρια μικρομεσαίου μεγέθους και στα μεγαλύτερα ψάρια που
μπορεί κανείς να βρει σε πετσόπ. Θα προσπαθήσω να μπω σ' αυτήν την λογική για να σου απαντήσω:
Το ότι δεν έχεις δει εσύ κανέναν να παίρνει 10 πανγκάσιους, δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται, αφού κοστίζουν όσο 1-2 δίσκοι.
Στα 100 πανγκάσιους που πουλιούνται, μόνο 1 θα πάει σε αξιοπρεπές ενυδρείο κάποιου γνώστη monsterfishkeeper και
τα 99 θα καταλήξουν σε ενυδρεία τα οποία άνετα χωρούν 1 μονομάχο, κάποια από αυτά χωρούν και 10 δίσκους, αλλά
κανένα δεν χωράει 1 έστω πανγκάσιους σε τελικό μέγεθος, πόσο μάλλον 10, γιατί είναι λίγο άδικο να συγκρίνουμε το 1 με τα 10.

Πόσα πιστεύεις από τα χιλιάδες πανγκάσιους που πουλιούνται, απευθύνονται στους monsterfishkeepers που έχουν (αν έχουν) τον χώρο
να τα φιλοξενήσουν και πόσα σε ανίδεους αρχάριους που θα τα βάλουν σε 50-200 λίτρα, νομίζοντας ότι το ψάρι δεν θα μεγαλώσει?
Αν πραγματικά αγαπάς τα πανγκάσιους, εσύ πρώτος θα έπρεπε να ζητάς την απαγόρευση εισαγωγής τους, αφού λόγω του μεγέθους
τους, οδηγούνται σε γενοκτονία σε μικρά και ακατάλληλα ενυδρεία, σε ποσοστό 99% ή στην καλύτερη περίπτωση σε νανισμό και
ταλαιπωρία, αφού (μην γελιόμαστε) ελάχιστοι έχουν την δυνατότητα για μια μια τεχνιτη λιμνη εσωτερικου χωρου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Mακαρι να το σκεφτοντουσαν ολοι ετσι μονο που δεν εχω δει καποιον να κανει μια λιμνη στο σπιτι του!!
Συνηθως τα καημενα πεθαινουν μαρτυρικα ... και για αυτο και μονο θα επρεπε να υποστηριζεις και εσυ την απαγορευση πωλησης τους! Αν καποιος επιθυμουσε να τα βρει ... θα τα εβρισκε (γνωμη μου) ακομα και αν δεν υπηρχαν διαθεσιμα στην Ελλαδα!

Για τα αλλα ψαρια δε σχολιαζω καν ... τα εχουμε πει ολα αυτα τα χρονια τοσες πολλες φορες ... που θα καταντησουμε κουραστικοι! Παρολα αυτα η επιχειρηματολογια σου στηριζεται μονο σε αυτο? Δηλαδη αν δεν μπορουμε να εχουμε παγκασιους δε θα επρεπε να εχουμε τιποτα??
Εγω δεν ειπα ποτε οτι πρεπει να τα πουλανε,απλα το θεωρω πολυ αστειο να νομιζουμε οτι επειδη ενα ψαρι θα γινει επιστροφη δεν θα ξαναγινει εισαγωγη.
Αντιθετος θα πουληθει πολυ ακριβοτερα.
Ενα μικρο παγκασιους εχει 20-25 ευρω στα 5cm,για ενα πανγκασιους 60cm μου ειχανε ζητησει 350ευρω και αυτο επειδη ημουν χρονια πελατης,στο καρτελακι ελεγε 400 ευρω.
Αρα λοιπον το αγοραζει 10 ευρω το πουλαει 25 ευρω,το παιρνει πισω για ευνοητους λογους και το ξαναπουλαει 400 ευρω.
Πειτε μου ενα λογο να μην το ξαναφερει...
Δεν προσπαθω να σας πεισω οτι αν πουληθουν 100 πανγκασιους θα πανε σε 100 σωστα χερια αλλα οτι αυτο δεν γινεται μονο στα παγκασιους γινετε και σε αλλα ψαρια,μηπως να τα απαγορευσουν και αυτα;
Λιγες φορες ειδατε 4-5 δισκους σε 100 λιτρα;
Λιγες φορες ειδατε χρυσοψαρα σε γυαλες;
Λιγες φορες ειδατε μονομαχους σε ποτυρακια και κανατες;
Ποσα πετσοπ εχουν πανγκασιους και ποσα εχουν δισκους,χρυσοψαρα,μονομαχους;
Μεχρι να πουληθουν 100 πανγκασιους μπορει να περασουν 5 χρονια,ενω σε 1 χρονο μπορουν να πουληθουν 100 δισκοι,500 χρυσοψαρα και 300 μονομαχοι απο το ιδιο πετσοπ που επισης θα πανε σε ακαταλληλα χερια τα περισσοτερα.
Ποια εχουν λοιπον μεγαλυτερο ποσοστο θανατων και ταλαιποριας σε λαθος χερια και τι πρεπει να γινει για αυτο;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01838 seconds with 11 queries