Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #170  
Παλιά 26-10-14, 13:18
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

καλημερα κ χρονια πολλα στους εορτάζοντες!

δεν ξερω που να πρωτο προλάβω να απαντήσω κ ετσι θα κάνω νέα παράθεση γιατι απο τα πολλά "reply" θα γίνονται πολλά σεντόνια

Λοιπον κάνω εκτροφη αστακών πέραν των 10 χρόνων. με συνάδελφο έχουμε φάρμα για υδροπονική

Οι αστακοι είναι βρομιάρηδες κ απο μια δολοφονική πράξη μπορεί να φάει το μισό θήραμα κ το αλλο να μείνει ένα κουφάρι κ βέβαια δεν το αγγίζει κανένας άλλος.

τα νιτρικά τα θέλουμε εμείς για την πλήρωσει λυπασμάτων στα φυτά υδροπονικής όπου αυτα φιλτράρουν τα νιτρικά κ μας δίνουν καθαρό νερό όπου επιστρέφει στους αστακούς... το απόλυτο βιολογικό φίλτρο

Οντος οι λίμνες δεν έχουν φίλτρα μηχανικά αλλά έχουν φυσικά φίλτρα ακόμη κ σε στάσιμα νερά!

Τα φυτά κάνουν απο μόνα τους το καθαρισμό κοκ κ τα πετρώματα δίνουν τα αναγκαία συστατικα.
δεν κάνω σύγκριση φίλε μου το ενυδρείο με μία λίμνη αλλά είναι μια μικρογραφία της.

οσο για το ασβεστιο αν κανεις αναλυση του τι νερού πίνεις , πίστεψε με μετα δεν θα θελες να πιείς νερό απο την βρύση κ θα προτιμούσες το νερό του ενυδρίου με λίγο αλατάκι μέσα για να σκοτώσεις απλα τα βακτήρια!!!

Το νερό μας είναι ολο χλώριο κ αλλα μέταλα κ στοιχεία εκτός απο ασβεστιο!

οταν αλαζουν ποδιά δεν σκίζεται ο θώρακας για να βγεί αλλα ανοίγει σαν καπάκι στην μέση κ βέβαια αν η έλλειψη είναι μεγάλη τότε η σχισμή βγαίνει κ στον νεο θώρακα.

στο γνωστό εβαυ θα βρείτε πολλά τέτοια κυβάκια όπου είναι τιποτα λιγότερο ή περισσοτερο απο τριμμένο κέλυφος οστρακοειδών μαζί με κόκαλο σουπιάς , καρύδα κ τροφή. ψήνονται , ουσιαστικά χάνει όλο το νερό του κ για αυτο κραταει αρκετες μερες.

μεγάλες πέτρες μπορουν να μπουν τόσες όσες να βγουν απο το νερό αλλά να απεχουν απο τις ακρες του ενυδρείου για να μην ψάχνετε το ζωντανο σε σαλόνια κουζινες κλπ...

το ph ακόμη κ με την ροη του νερου μπορεί να αλλάξει , εγω όλα τα φίλτρα μου τα έχω να εκρέουν μέσα στο νερό κ όχι στην επιφάνεια του.

προσπαθω να θυμηθω τις διαφωνείες...
εγω παντως οτι λεω το λεω όχι απλα εμπειρικα αλλα επειδη τα ζω καθημερινα.

Γεννητούρια παντα κατα ανοιξη μερια (χλιαρο νερο) κ η ζέστη τους ανοιγει την ορεξη κ μεγαλωνει ο μεταβολισμος τους ενω το χειμωνα (κρυο νερο) τρωνε για ενεργεια (δεν εχουν λιπος) κ ετσι δεν εχουν περιθωρεια αναπτυξης για να αλαξουν ποδια. οσο πιο μικρο σε ηλικια τοσες πιο σιχνες η αλλαγες αλλα οχι κ καθε 10 μερες!!! στους 6 μηνες με σωστη διατροφη ειναι πλεων στην φαση που εχει παρει καλο "μποϊ" για να βγει παραεξω μονος του κ να επιβιώσει. ο αρσενικος ειναι πιο γρηγορα ετοιμος για αναπαραγωγη παρα η θηλυκια

το βραστο φαγητο που ειπα ήταν για δυο λογους κ βεβαια μονο με νερο κ οπχι λαδια αλατια κλπ , δεν ειμαι σεφ για αστακους κ βεβαια δεν τρωω τους αστακους αν κ οι κλαρκι λενε οτι ειναι ωραιος μεζες με φρεσκο βουτηρο κ χοντρο αλατι , οπως οι πεστροφες


βραστο νερο για να μην εχω προβλημα με σαλμονελες (δεν εκτρεφω εγω τα κοτοπουλα) κ οσο λιγοτερο αιμα στο νερο τοσο λιγοτερες κ οι ασθενειες...

αλλαγες κανω στους αστακους καθε μηνα με 2 μηνες αλλα κανω πολλες πληρωσεις γιατι ειναι ανοιχτοί κ εχω απωλειες εξατμισης , το νερο δεν ειναι ποτε απευθειας απο βρύση αλλα σε κυκλοφορητες για να φευγει το χλωριο μονο του , προσθηκη νερου Α.Ο κ βεβαια αλατακι

θα μπω ξανα αργοτερα για λοιπες αποριες διαφωνιες κλπ

καλη συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01862 seconds with 11 queries