Θέμα: Μια ιδέα.!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 03-09-05, 16:33
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

νομίζω πως το συγκεκριμένο φόρουμ είναι το καλύτερο μέχρι στιγμής και το πληρέστερο όσο αφορά τις πληροφορίες. ο περισσότερος κόσμος που ασχολείτε με ιντερνετ και ψάρια περνάει απο εδώ και αν ξεκινήσει κάτι απο εδώ νομίζω ότι είναι ο καλύτεροσ τρόπος για να μαθευτεί μια λέξη. εγώ τα περισσότερα για το χόμπι εκτός των βιβλίων τα έμαθα απο εδώ. απο εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι θα χάσουμε τίποτα δοκιμάζοντας. συμφωνώ με τον Maverick και νομίζω ,χωρίς να είμαι σίγουρος , ότι κάτι τέτοιο γίνετε ήδη και σε λίγο καιρό θα υπάρχει. θα μπορούσαμε λοιπόν και για τους ανθρώπους που δεν ξέρουν Αγγλικά να μην τους αφήσουμε έξω απο όλη αυτήν την ιστορία. στα ονόματα CT,DT κτλ. να βάζουμε και την Ελληνική δικιά μας ονομασία που πιστεύω ότι θα είναι και περιγραφική και δεν θα δυσκολεύεται κάποιος να την μάθει.
π.χ. doubletail= μονομάχος με διχαλωτή ουρά ή ψαλιδωτός μονομάχος ή δίπτερος μονομάχος κτλ. μπορούμε να δίνουμε μια ονομασία και να ψηφίζουμε όλοι και να βγάζουμε το κατάληλο όνομα.
πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να μάθεις την λέξη δίπτερος μονομάχος απο την λέξη doubletail αν δεν ξέρεις Αγγλικά και η έννοια της λέξης απο μόνη της σε κάνεις να καταλαβαίνεις κατευθείαν για πιο ψάρι μιλάμε.
είμαι επίσεις της γνώμης ότι απο εδώ μέσα μπορούν να ξεκινήσουν πολλά. ήδη ξεκινήσανε και γίνανε πολλά, γιατί να μην ξεκινήσουμε και λέξεις. αν δεν το κάνουμε εμείς τότε ποιος θα το κάνει ή ποιος μπορεί να το κάνει.? δεν νομίζω ο Μπαμπινιώτης ότι ασχολείτε με ψάρια, αν ασχολιόταν θα έγραφε και ψαρολέξεις στο λεξικό του.! εδώ έγραφε ότι μα....κία άκουγε στον δρόμο.!
μήπως να τον βάλουμε στο χόμπι και αυτόν, έχουμε κανένα να τον γνωρίζει?

ΥΓ: αυτά τα smilies πολύ με δυσκολεύουν να τα βάλω. παλιά ήταν ευκολότερα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01643 seconds with 11 queries