Θέμα: Πάμε Malawi?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 23-02-12, 23:32
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zak Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο (700l DIY) Πολλά λίτρα..τι διαστάσεις έχει;;

Στο νέο στήσιμο δεν θα βάλω υπόστρωμα αλλά μόνο άμμο θαλάσσης. Σωστός

Θέλοντας να κρατήσω χαμηλό το λειτουργικό κόστος, Τ5 και Τ8 τέλος και θα μείνω με 5 μέτρα RGB LED 5050.Καλύτερα πάρε 2-3 μέτρα απλή ψυχρού λευκού και άλλα 2 μέτρα RGB
Αποτέλεσμα επιλέγω φυτά με χαμηλές απαιτήσεις φωτισμού (και CO2). Εκτος από vallisneria και anubia, έχετε να προτεινετε κατι που δεν ζητάει πολλά και έχει και μια σχετική σχέση με Malawi?Μόνο οι vallisneries και το κερατόφυλλο έχουν σχέση με Malawi..anubia βάζουμε γιατί έχουν σκληρά φύλλα και δεν τις τρώνε εύκολα..άλλο φυτό δεν μπορείς να βάλεις!

Από όσα έχω διαβάσει πρέπει να προσέξω να μην είναι ασβεστολιθικές. Καλό είναι να είναι ασβεστολιθικές για να σου ανεβάζουν σκληρότητε και pH
Καμία πρόταση που θα μπορούσα να βρω πετρούλες μπεζ-καφέ σκούρες που να μας κάνουν ? Moonstone και ψαμμίτης μου έρχονται στο μυαλό..πάντως δεν χρειάζεσαι και πάρα πολλές για μόνο 2 χαρέμια mbuna σε 700 λίτρα.

Πάμε τώρα στους άρχοντες
Labidochromis sp. “mbamba”
Labidochromis caeruleus Δεν βάζουμε ψάρια της ίδιας οικογένειας ή παρόμοιου χρωματισμού και σχήματος για τον φόβο του υβριδισμού..
Copadichromis borleyi
Και ίσως Aulonocara baenschi


θα ήθελα τη συμβουλή σας ως προς το καλύτερο συνδυασμό των παραπάνω αλλά και τον ανάλογο αρχικό αριθμό ανά είδος. Τα είδη αυτά τα βάζουμε σε χαρέμια 1αρσενικού με 2+ θηλυκές


Σας ευχαριστώ και ευελπιστώ να τα πούμε καλύτερα όταν πάρω το βάπτισμα για να κυκλοφορώ άνετα στην ενότητα των Malawi
Καλή αρχή φίλε μου...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01603 seconds with 11 queries