Θέμα: Πάμε Malawi?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-02-12, 22:41
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή Πάμε Malawi?

Προς το παρών το ενυδρείο φιλοξενεί μόνο apple snail και golden snail. Αλλά και αυτά θα μετακομίσουν καθώς σκοπεύω να αλλάξω μέχρι και υπόστρωμα..

Το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο (700l DIY) οπότε θα πρέπει να ειμαι πολύ προσεκτικός στις επιλογές μου. Θα το αδειάσω τελείως (πέτρες, ρίζες, φυτά, χώμα, υπόστρωμα) και θα το ξεκινήσω σχεδόν από την αρχή.

Υπολογίζω να το βάλω μπροστά με το που ανοίξει λίγο ο καιρός για να έχω το χώρο του μπαλκονιού. Στο νέο στήσιμο δεν θα βάλω υπόστρωμα αλλά μόνο άμμο θαλάσσης.

Πάμε τώρα στα θέματα.
Θέλοντας να κρατήσω χαμηλό το λειτουργικό κόστος, Τ5 και Τ8 τέλος και θα μείνω με 5 μέτρα RGB LED 5050. Αποτέλεσμα επιλέγω φυτά με χαμηλές απαιτήσεις φωτισμού (και CO2). Εκτος από vallisneria και anubia, έχετε να προτεινετε κατι που δεν ζητάει πολλά και έχει και μια σχετική σχέση με Malawi?


Θέλω να φτιάξω μια κατασκευή από πολλές πέτρες. Από όσα έχω διαβάσει πρέπει να προσέξω να μην είναι ασβεστολιθικές. Καμία πρόταση που θα μπορούσα να βρω πετρούλες μπεζ-καφέ σκούρες που να μας κάνουν ?

Πάμε τώρα στους άρχοντες
Labidochromis sp. “mbamba”
Labidochromis caeruleus
Copadichromis borleyi
Και ίσως Aulonocara baenschi

Δεν θέλω να το πλακώσω, αλλά να κάνω όσο το δυνατόν καλύτερο συνδυασμό γίνετε.
Εσείς λοιπόν που έχετε μια εμπειρία με τις συγκεκριμένες κιχλίδες, θα ήθελα τη συμβουλή σας ως προς το καλύτερο συνδυασμό των παραπάνω αλλά και τον ανάλογο αρχικό αριθμό ανά είδος.

Παράλληλα όποιος από του φίλους εδώ έχει στα σκαριά μικράκια από τις παραπάνω κούκλες, ας με υπολογίζει παρακαλώ καθώς θα επιλέξω να τα προμηθευτώ όλα από εδώ.

Σας ευχαριστώ και ευελπιστώ να τα πούμε καλύτερα όταν πάρω το βάπτισμα για να κυκλοφορώ άνετα στην ενότητα των Malawi
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01840 seconds with 11 queries