Θέμα: Sieve flter
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 12-10-15, 09:58
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξανά ευχαριστώ πολύ θα σας ενημερώσω για την πρόοδο εύχομαι να βγει κάτι καλό φθηνό και χρήσιμο για ολους εμας τους λιμναδες γιατί βαρέθηκα να καθαρίζω σφουγγάρια βιομπαλες και ολο το κακό συναπάντημα από την λάσπη - άλγη γιατί για αγορά έτοιμου 500 ++++++ το φθηνότερο ειναι εκτός συζήτησης
Προσωπικά τα σφουγγάρια τα κατάργησα εντελώς. Είναι τεράστιος μπελάς στο καθάρισμα και κάθε φορά μπορείς να καθαρίσεις απλώς κάποιο μικρό ποσοστό. Μετά από ένα διάστημα είναι σχεδόν μόνιμα στουπωμένα.

Καλό είναι να μην φτάνει η άλγη και η λάσπη στις βιόμπαλές, αλλά να μένουν στον προφίλτρο. Φαντάζομαι για αυτό θες και το συγκεκριμένο φίλτρο.

Από την στιγμή που αναβάθμισα τα φίλτρα μου σταμάτησε να δημιουργείτε η άλγη. Σταμάτησαν να στουμπώνουν τα φίλτρα και να έχω λάσπη. Το πρόβλημά σου πιστεύω ότι δεν θα στο λύσει το Sieve flter. Αυτό που θα κάνει το συγκεκριμένο φίλτρο είναι να σου μαζέψει όλη την νεκρή άλγη που έχεις. Δυστυχώς όμως αυτή θα συνεχίζει να δημιουργείτε. Το θέμα είναι να καταπολεμήσεις την δημιουργία της ώστε να μπορείς να βλέπεις μέχρι και τον πυθμένα της λίμνης σου. Ο πυθμένας του Giannhs_KOI φαίνεται ξεκάθαρα σε όλη την διάρκεια του χρόνου αν και έχει 1.80 βάθος. Η λύση είναι να δυναμώσεις την φίλτρανσή σου. Ιδικά τώρα που δεν θα έχεις και τα φυτά του καταρράκτη να βοηθάνε με τον τρόπο τους. Το Sieve flter πρέπει να έρθει σε 2η φάση.

Υ.Γ. Για ρίξε μια ματιά στο Swirl Filter. Μου φαίνεται ποιο εύκολο στην κατασκευή από ότι το Sieve flter. Και αυτό μπορεί να κρατήσει τα χοντρά πριν αυτά καταλήξουν στα φίλτρα σου.
BORKED
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01419 seconds with 11 queries