Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 28-07-11, 19:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που με προβληματιζει δεν ειναι το μεγεθος της λιμνης λογω κοστους.... Αυτο που φοβαμαι ειναι η ΔΕΗ. Αυτο ειναι το μονο που με φρεναρει....
Μια λιμνη 6000 λιτρων τι περιπου "καιει" απο ΔΕΗ ? εννοω για τι watt μιλαμε ? Εγω υπολογιζα μεχρι τωρα να εχω ενα φιλτρο και τιποτα αλλο αλλα τωρα με βαλατε σε σκεψεις με τα σκιμερ b.d κτλ. Που θα φτασω με ολα αυτα ? Σε τι καταναλωσεις δηλαδη ?
Mια δεξαμενή 6000 λίτρων και μάλιστα με κοφτά τοιχώματα, όπως η κατασκευή που θα κάνεις εσύ, είναι ότι πρέπει για να κάνεις μια καλή επιλογή 6 όμορφων κοι που θα την στολίζουν για αρκετά χρόνια, μέχρι να τα πάρουν τα εγγόνια σου..., τέρατα πλέον. Μη νομίσεις ότι 6 τέτοια ψάρια είναι λίγα! Προσψπικά μέχρι πριν λίγο καιρό, νόμιζα μεγάλη βλακεία να έχω ένα τόσο μεγάλο σύστημα και να έχω μέσα το πολύ 13 ψάρια. Σήμερα λοιπόν που βλέπω με τα μάτια μου την απίστευτη εξέλιξη αυτών των ψαριών, έχω αναθεωρήσει εντελώς την άποψή μου αυτή και λέω ότι για να το λένε κάποιοι πιο γνώστες από εμένα αυτό, κάτι θα ξέρουν. Σήμερα που μιλάμε έχω 3 ψάρια σχεδόν 50εκ, αν δεν τα έχουν ξεπεράσει και υπολογίζω σε δύο χρόνια να έχουν φτάσει πια τα 75εκ.

Αν είναι όμως να πας για κοι, τότε είναι καλύτερα να δημιουργήσεις ένα τεχνητό διάδρομο τουλάχιστον 5 μέτρων. Εϊναι λοιπόν καλύτερα να αλλάξεις λιγάκι τα πλάνα σου στο σχεδιασμό. π.χ. ένα σχήμα 0.90μ βάθος Χ 5.00μ Χ 1.80μ είναι ένα τέλειο σύστημα για αυτά τα ψάρια. Με δεδομένο δε ότι τα λίτρα σου θα είναι κάπου στα 8000 λίτρα, μια οικονομική αντλία των 85watt και 12,000 λίτρων θα είναι σούπερ. Το skimmer και το bottom drain θα τα συνδέσεις πάνω στην ίδια αντλία, αλλά εννοείται ότι στο φίλτρο σου θα υπάρχει βάνα ελέγχου ροής.

Παίδες ή ηλεκτρολόγοι, για μετατρέψτε την κατανάλωση των 85watt σε ευρά...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01650 seconds with 11 queries