Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 26-05-07, 17:37
eon123 Ο χρήστης eon123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρήκα αυτη http://www.oase-usa.com/html/atlantissolar.shtml αλλα πανάκριβη και 790 Gph ειναι μαλλον μικρη για 7 εως 8000 λιτρα.
νομιζω πωσ το προβλημα της 12βολτης αντλιας λυνετε με χαμηλοτερο κοστος
θα πας σε ενα καταστημα με ναυτιλιακα ειδη και θα ζητησεις μια σεντινα 12βολτη στα κυβικα της παροχης που χρειαζεσε (σεντινα ειναι η αντλια που βγαζει τα νερα απο την βαρκα )
θα την τροφοδοτεις απο μπαταρια αυτοκινητου η οποια θα φορτιζει απο το φωτοβολταικο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το θέμα το είχα ψάξει και εγώ για το ενυδρείο μου. Κάνοντας τους υπολογισμούς μου η απόσβεση θα ερχόταν μετά από 25 χρόνια. Τώρα για το θέμα της λίμνης σίγουρα τα πράγματα είναι ποιο εύκολα λόγο κατανάλωσης. Ας μας πουν οι ποιο ειδικοί κατά πόσον μπορούν τα ψάρια αυτά να ζήσουν όταν δεν υπάρχει φίλτρο και για πόσες ώρες.
Ακούγοντας για χρυσόψαρο το θεωρώ ως το ποιο ανθεκτικό ψάρι Αν δηλαδή δεν έχουν πρόβλημα όλη την νύκτα και ορισμένες ώρες την ημέρα να ζουν όταν δεν υπάρχει φίλτρο τότε τα πράγματα είναι ευκολότερα. .

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα
Φιλε Γιαννο
το κρητηριο και το προβλημα δεν ειναι ποσο μπορουν να ζησουν τα ψαρια
αν πχ εχεις μια λιμνη με κοι και χρυσοψαρα δεν θα σου ψοφησουν ποτε
(αν δεν βαλεις 100 ΚΟΙ 30 εκατοστων σε 2 κυβικα νερου)
σημασια εχει να προσφερουμε στους υδροβιους φιλους μας ενα αποδεκτο εως ιδανικο περιβαλλον
__________________
Τα πράγματα είναι απλά...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eon123 : 26-05-07 στις 17:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01546 seconds with 11 queries