Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 26-05-07, 15:05
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
@ Yiannos
Το θεμα δεν ειναι αν ζουν τα ψάρια, αυτά ζουν το πρόβλημα ειναι σε ποσες ωρες καταστέφεται η βιολογία του φίλτρου χωρίς κυκλοφορία
Νομίζω ότι δεν άπιασες το νόημα.
Το φίλτρο θα πρέπει να είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να είναι υπερχειλιζόμενο. Έτσι, σε περίπτωση που η αντλία σταματήσει για κάποιο λόγο, να παραμείνει ένας όγκος νερού 200-400 λίτρα για να μπορεί να επιβιώσει και η βιολογία.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι δεν άπιασες το νόημα.
Το φίλτρο θα πρέπει να είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να είναι υπερχειλιζόμενο. Έτσι, σε περίπτωση που η αντλία σταματήσει για κάποιο λόγο, να παραμείνει ένας όγκος νερού 200-400 λίτρα για να μπορεί να επιβιώσει και η βιολογία.

Είναι βασικά το τελευταίο πράγμα που θα πρέπει να σε ανησυχίσει. Αποικίες βακτηρίων, θα δημιουργηθούν στο χώμα, στις γλάστρες, στα ριζώματα και ρίζες, και στον βυθόφυσιολογικά θα σχηματιστεί λάσπη.

Να είσαι σίγουρος ότι οι ενδείξεις ΝΟ2, ΝΗ3 θα είναι πάντα μηδενικές.

Αυτό το σχεδιάκι το πρότεινε δίπλα ο γιός μου αν και δεν έχει σχέση με την απάντηση μου. Να με συγχωρείτε!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το θέμα το είχα ψάξει και εγώ για το ενυδρείο μου. Κάνοντας τους υπολογισμούς μου η απόσβεση θα ερχόταν μετά από 25 χρόνια. Τώρα για το θέμα της λίμνης σίγουρα τα πράγματα είναι ποιο εύκολα λόγο κατανάλωσης. Ας μας πουν οι ποιο ειδικοί κατά πόσον μπορούν τα ψάρια αυτά να ζήσουν όταν δεν υπάρχει φίλτρο και για πόσες ώρες.
Ακούγοντας για χρυσόψαρο το θεωρώ ως το ποιο ανθεκτικό ψάρι Αν δηλαδή δεν έχουν πρόβλημα όλη την νύκτα και ορισμένες ώρες την ημέρα να ζουν όταν δεν υπάρχει φίλτρο τότε τα πράγματα είναι ευκολότερα. .

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα
Έλα ρε Γιάννο, ειλικρινά είμουν έτοιμος να σε ρωτήσω για αυτό το θέμα. Είμαι εφικτό? Αν ναι πόσο θα κοστήσει με το μόνο ηλ. φορτίο μια 10,000λ/ώρα αντλία?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 26-05-07 στις 15:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01630 seconds with 11 queries