Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 31-01-18, 08:27
Johny Ο χρήστης Johny δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2017
Περιοχή: Κω
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Εποξική ρητίνη χρειάζεσαι.
Δες κι αυτό το θέμα που περιγράφει τη διαδικασία και τα υλικά http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90380
Περίμενε να σου γράψουν φίλοι που έχουν εμπειρία σε ξυλοκατασκευές (εγώ έχω μια φοβία ).
Πολυ καλο θεμα το συγκεκριμενο. Ειδα ομως και το θεμα του Τακη(Bob o μαστορας) και πραγματικα ξεστραβωθηκα. Μεσα απο αυτο το θεμα καταλαβα οτι οι επιλογες ειναι απειρες , χρειαζεται φαντασια και μαστορια φυσικα οπως του Τακη και πιστευω οτι ολα Θα πανε καλα.

Κλεοβουλε, σε ευχαριστω παρα πολυ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα φιλε μου
Στο θεμα μου που σου εδειξε ο Κλεοβουλος, αρχικα χρησιμοποιησα απλη εποξικη ρητινη για την οποια γενικα διαβασα οτι δεν αφηνει τπτ στο νερο και οτι ειναι ασφαλης. Ομως μετα απο ενα διαστημα αρχησα να εχω μερικους θανατους και αργοτερα οταν αδειασα τελειως το ενυδρειο και στεγνωσε(μετακομισα..) παρατηρησα οτι για καποιο λογο το υλικο εμοιαζε σαν να ειχε διαλυθει. Δεν ξερω αν εκανα κατι λαθος εγω στην χρηση του υλικου (αναλογιες, θερμοκρασιες χρονοι κλπ) ή το ιδιο το υλικο. Το Σεπτεμβρη επισκευασα το ενυδρειο με μια εποξειδικη βαφη (sinmast rm22) η οποια, οπως λεει η εταιρια, ειναι για δεξαμενες ποσιμου νερου ιχθυτροφεια, ιχθυοκαλλιεργειες κλπ. Απο το Σεπτεμβρη μεχρι τωρα δεν εχω ουτε ενα θανατο και το υλικο επειδη το ελεγχω πολυ περισσοτερο τωρα δεν εχει παρουσιασει καμμια φθορα. Για την προσφυση που αναφερεις το μονο που θα σου πω ειναι οτι το πρωτο χερι το απορροφα το ξυλο ασε που το sinmast αναφερει στις οδηγιες του οτι κανει για ξυλο.
Scorpion ευχαριστω.

Για τις γωνιες τι υλικο εβαλες? Πολυεστερα ή ταινια υαλονηματων?
Υπαρχει και μια κολλα σαν σιλικονη, η Turbofix που ειναι πολυ καλη. αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο ειναι ασφαλεις για τα ψαρια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johny : 31-01-18 στις 08:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01568 seconds with 11 queries