Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 30-07-04, 17:44
Το avatar του χρήστη oscar
oscar Ο χρήστης oscar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moogy
Oscar χρησιμοποίησα την φόρμα που μου έδωσες και δοκίμασα διαστάσεις 1,20 Χ 30 Χ 30 για δοκιμή και το πάχος του τζαμιού που μου έδωσε ήταν 0,44 εκ και 0,62
Τα αποτελέσματα που δίνει ο μαθηματικός τύπος ( και από ότι έχω καταλάβει ) είναι τα ελάχιστα δυνατα και με την προυπόθεση οτι υπάρχουν κόντρες πάνω - κάτω. Επίσης ο τύπος περιέχει και κάποιες σταθερές που έχουν να κάνουν με την ποιότητα του τζαμιού.
Εγώ πάντως προσθέτω και κανα 2 μμ ακόμα. Το 0,44 θα το έκανα 5 + 2 = 7μμ.
Επίσης στο site του thekrib.com υπάρχει ένας χάρτης που τον εμπιστεύομαι περισσότερο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moogy
Και ρωτάω λοιπόν αυτοί οι 10 πόντοι σε πλάτος και ύψος κάνουν τόσο μεγάλη διαφορά. Και αν ναι το 120Χ30Χ30 θα άντεχε τελικά με 5άρι?
Σίγουρα. Όσο μεγαλώνει το ύψος μεγαλώνει και η πίεση που δέχονται τα τζάμια.
Έχω δεί ενυδρείο 80χ35χ35 με 6αρι να ραγίζει όταν γεμίστηκε εντελώς.
Σκέψου επίσης πως πρέπει η κατασκευή να έχει ανοχές και να αντέχει πιθανά κτυπήματα. Εαν υποθέσουμε πως είχαμε ένα ενυδρείο 120χ30χ30 με 5αρι, πιθανό να άντεχε οριακά. Τι θα γινόταν όμως εάν έτρωγε ένα δυνατό κτύπημα.

Πιστεύω πάντως και με κάθε επιφύλαξη ότι έχει σημασία και η ποιότητα του τζαμιού.

Παράθεση:
Παιδιά sorry που επιμένω αλλά βρηκα πολύ 5άρι τζάμι τσάμπα και σκέφτομαι να το εκμεταλευτώ!
Να το εκμεταλλευτής. Εάν πιάνουν τα χέρια σου και μπορείς να τα κόψεις, είναι μια πολυ οικονομική λύση. Έχω φτιάξει πολλά ενυδρεία από τζάμια που έχω βρεί.

Καλή επιτυχία.
__________________
Μανώλης

Together we stand, divided we fall.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01488 seconds with 11 queries