Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 01-03-05, 10:58
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Πιστευω ομως οτι η πλειοψηφια αυτων που ασχολουνται με τα ενυδρεια (εκτος ειδικων περιπτωσεων που επιβαλλουν την χρηση RO κλπ) χρησιμοποιει νερακι της βρυσης και ζεστο νερο απο θεμροσιφωνα ή μπόιλερ και το μονο που προσθετει ειναι αντιχλωριο.
Και δεν νομιζω να εχει κανεις ιδιαιτερα προβληματα. ΙΜΟ
Αυτο κανω και εγω καποια χρονια τωρα χωρις κανενα εμφανες προβλημα .
Το θεμα με τον θερμοσιφωνα και τον χαλκο ειναι αλλο , ολοι οι θερμοσιφωνες και ειδικα αυτοι που ειναι και ηλιακοι εχουν μεσα μια μπαρα απο χαλκο και ενα αλλο μεταλλο εαν δεν κανω λαθος .
Αυτη η μπαρα λειτουργει σαν καταλυτης στο νερο με αποτελεσμα να μην πιανει η αντισταση αλλατα .
Αυτη η μπαρα με τον καιρο διαλυεται και χρειαζεται αντικατασταση (καθε 3-5 χρονια αναλογα με τις σκληροτητες στο νερο του εκαστοτε δικτυου) , και αφου διαλυεται καπου παει , αρα στο νερο που ερχεται απο τον θερμοσιφωνα .
Γι΄αυτο λεμε οτι δεν κανει να πινουμε το νερο απο τον θερμοσιφωνα , αλλα και γι΄αυτο δεν κανει για τα ψαρια μας .
Βεβαια εδω λεω εγω το εξης , για μενα που θα πινω νερο 60-70 χρονια , εαν πινω απο θερμοσιφωνα , η συσωρευση χαλκου στον οργανισμο μου σιγουρα θα με στειλει πιο νωρις απο οτι περιμενω , αλλα στα ψαρια μου με μεσο ορο ζωης πολυ μικροτερο απο τον δικο μου δεν νομιζω μια τοσο απειροελαχιστη ποσοστητα χαλκου να κανει καποια μεγαλη διαφορα .
Τωρα το προβλημα με τους χαλκοσωληνες δεν ειναι οι σωληνες τοσο , οσο ειναι οι κολλησεις τους που χρησιμοποιουν κραματα μεταλλων πολυ επικινδυνα για τον ανθρωπο , οπως προσφατα ειχε γινει με το ξυλωμα στους ψυκτες .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01658 seconds with 11 queries