Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 28-09-17, 15:49
Vlacs Ο χρήστης Vlacs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: Αγία Παρασκευή (Αττικής)
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vlacs Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Μιας και αναφέρεστε στην αλλαγή να ρωτήσω κάτι που δε μου είναι ξεκάθαρο παρόλο που έχω διαβάσει σχετικές παρουσιάσεις στο forum. Το νερό που ετοιμάζω για να βάλω στο ενυδρείο πρέπει να είναι στη σωστή θερμοκρασία και να έχω βάλει αντιχλώριο. Γιατί υπάρχουν αναφορές σε προετοιμασία από την προηγούμενη μέρα και ανάγκη κυκλοφορητή στο βαρέλι; Αν βάλω το αντιχλώριο και ανακατέψω καλά δε μπορώ άμεσα να προσθέσω το νερό; Πρέπει να περάσουν κάποιες ώρες και μετά να το προσθέσω (οπότε τότε έχει νόημα η προετοιμασία και ο κυκλοφορητής) και αν ναι πόσες περίπου;
-------------------------
Επίσης αν μπορείτε να μου εξηγήσετε τι διαφορά έχει ο κυκλοφορητής με την αντλία (απλά πιο χαμηλή ροή;;;. Αν έχω αντλία ούτως ή άλλως δε μπορώ να τη βάλω χαμηλά να δουλεύει μέσα στο βαρέλι; Μήπως ο κυκλοφορητής έχει και κάποια φίλτρα;

Ας κάνω και μια λίγο πιο αναλυτική περιγραφή του ενυδρείου μου:

Καταρχήν το ενυδρείο είναι 300 λ (νομίζω Juwel rio 300). Έχω ένα εσωτερικό (sobo wp3300b) και ένα εξωτερικό φίλτρο (eheim 350) θερμαντήρα και ένα φωτιστικό σώμα πατέντα του γνωστού μου με 2 λευκές και 2 μπλε λάμπες (ανοίγουν ανά 2 όχι όλες μαζί). Κάθε ζευγάρι είναι 114wat. Έχω παραγγείλει καπάκι γιατί ο γνωστός μου το είχε ανοιχτό και δεν είχε.

Έχοντας στο μυαλό μου κάποια είδη ψαριών έκανα την επιλογή του υπόβαθρου και έβαλα άμμο η οποία (σύμφωνα με το κατάστημα) είναι κατάλληλη και για φυτά. Η διακόσμηση αποτελείται από ένα ξύλο και λίγες πέτρες. Φυτά επέλεξα κάποια που θεωρούνται "εύκολα", σύμφωνα και με σχετικό άρθρο εδώ: anubia, hygrophila polysperma, egeria, echinodorus bleherae και microsorum pteropus.

Στα φυτά έβαλα ταμπλέτα στην άμμο όταν τα φύτεψα και έχω πάρει και υγρό λίπασμα.

Έχω στο μυαλό μου κάποιους συνδυασμούς ψαριών που περιλαμβάνουν cardinal tetra, corydoras venezuela black, pearl gourami, torpedo balb, albino rainbow shark (όχι όλα αυτά μαζί φυσικά). Ακόμα δεν έχω καταλήξει.

Αν μπορείτε να μου εξηγήσετε και παραπάνω (κόκκινα γράμματα) αν το σκέφτομαι λάθος.....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01664 seconds with 11 queries