Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 16-07-08, 11:48
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Ενυδρείο χωρίς τρύπες για overflow...

Καλημέρα.
Μόλις έχω ανακαλύψει το forum και έκανα την εγγραφή μου για να ζητήσω μερικές πληροφορίες σχετικά με το overflow στα ενυδρεία θαλασσινού νερου.

Αύριο θα παραλάβω ένα ενυδρείο 450 λίτρων το οποίο προορίζω για σύστημα υφάλου.
Για ένα χρόνο περίπου διαβάζω διάφορα άρθρα στο internet και είμαι μέλος σε μερικά αγγλόφωνα forums όπου ζητούσα συμβουλές και διάβαζα τα προβλήματα που συναντούσαν αρκετοί φίλοι του χόμπι.
Πιστεύω ότι έχω αρκετή γνώση για να αποφύγω τα αρχικά λάθη υπερφόρτωσης του ενυδρείου, το σύνδρομο του νέου ενυδρείου, κ.α

Το κύριο μου πρόβλημα αυτή την στιγμή είναι ότι το ενυδρείο που περιμένω, δεν έχει τρύπες για overflow. Είναι κατασκευασμένο για γλυκό νερό και έχει τα φίλτρα του γλυκού νερού τα οποία σκοπεύω να αφαιρέσω, καθώς και το κάλυμα από πάνω αφού θα μου περιορίζει την οξυγόνωση του νερού και έχει απλες φλορέντζες για φωτισμό. Αν και ο προμηθευτής είχε ενυδρεία τρυπημένα για ύφαλο, η κατασκευή δεν ήταν εμφανίσιμη, το κόστος ήταν μεγαλύτερο και ο όγκος του νερού ήταν μεγαλύτερος. Ένα τέτοιο ενυδρείου θα με γλύτωνε από την φασαρία του overflow αλλά θα ήθελε περισσότερο φωτισμό, live rock, κυκλοφορία νερού, skimmer κλπ.

Ξέρω ότι για overflow υπάρχουν έτοιμα siphon overflows που κρεμάζονται πάνω στο πίσω τοίχο του ενυδρείου ή μπορώ να κατασκευάσω και εγώ, αλλά με ανησυχεί το
πρόβλημα που μπορεί να συμβεί όταν χάσει το siphon, την ροή του νερού.
Εάν χαθεί η ροή του νερού, τότε η αντλεία νερού στο sump θα στείλει όλο το νερό στο ενυδρείο. Φυσικά θα προνοήσω η στάθμη του νερού σε αυτή την περίπτωση να μην προκαλέσει υπερχείληση(βασικά μόνο το νερό στον συγκεκριμένο θάλαμο του sump θα στείλει).
Όμως εάν αδειάσει ο θάλαμος του sump που περιέχει την αντλεία, τότε δεν υπάρχει κίνδυνος να καεί η αντλεία?
Η αντλεία κοστίζει κοντά στα 130-150 ευρώ. Σίγουρα είναι ένα μεγάλο ποσό να χάσεις έτσι απλά και δεν ξέρω και πόσο συχνά μπορεί να παρουσιάζεται το συγκεκριμένο πρόβλημα. Μέ ένα level switch(130-150 ευρώ) μπορώ να ελέγχω την λειτουργία της αντλείας, αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω αν η ροή θα σταματάει κάθε μέρα, κάθε βδομάδα, κάθε μήνα ή ποτέ.

Ο προμηθευτής του ενυδρείου μου είπε ότι το γυαλί είναι tempered. Απ'οτι έχω διαβάσει το tempered γυαλί, δεν κόβεται. Μόνο εξειδικευμένη τεχνίτες καταφέρνουν να το κόψουν και με μεγάλα ποσοστά αποτυχίας.
Παράλληλα όμως έχω διαβάσει ότι τα πλείστα ενυδρεία (εκτός από τα μικρά) έχουν μόνο το γυαλί βάσης tempered και το γυαλί γύρω-γύρω είναι κανονικό γυαλί.

Σε αυτή τη περίπτωση θα δοκιμάσω να πάρω το ενυδρείο για να ανοίξουν τρύπα. Στην περίπτωση που είναι tempered σκέφτομαι να αφαιρέσω το πίσω γυαλί και να το αντικαταστήσω με ένα που είναι ήδη τρυπημένο.

Θα ήθελα και την δική σας άποψη για το εν λόγο θέμα.

Ποιά η εμπειρία σας με τα overflow τύπου siphon?
Ποιά η εμπειρία σας στην αφαίρεση γυαλιού για αντικατάσταση?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01733 seconds with 11 queries