Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 14-02-10, 12:47
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexandr0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ένα 60 λίτρων, το οποίο το πήρα στις 30 Δεκεμβρίου. Αφού το "έστρωσα" για 10 ημέρες με biotopol και bio nitrivec, στη συνέχεια έβαλα τα ψαράκια.
Συμφωνήσαμε με το παιδί απο το pet-shop να βάλω ψαράκια της κατηγορίας "ημιάγρια" ...αλλά, με τις ονομασίες δέν τα πάω καλά..
Αυτή τη στιγμή έχω μέσα 9 ψαράκια συνολικά, και πριν απο ένα μήνα έβαλα μέσα και ένα φυτό, το οποίο μέχρι στιγμής πάει καλά μπορώ να πώ..
Θα βάλω φωτογραφίες, για να μπορέσετε να καταλάβετε τί ψαράκια έχω μέσα..
Να συμπληρώσω οτι το φίλτρο νερού που έχω, είναι το Crystal profi i80, και επίσης έχω και θερμοστάτη ρυθμισμένο περίπου στους 26 βαθμούς...
Έχεις κάνει ποτέ τεστ αμμωνίας και νιτρώδων; Πρέπει να επιβεβαιώσεις άμεσα ότι είναι μηδενικά και τα 2 αλλιώς τα ψάρια σου θα χαιρετίσουν σε κάποια φάση.

Τo biotopol δεν το ξέρω (μάλλον είναι βακτήρια σαν το nitrivec) αλλά ενυδρείο δε στρώνει με τέτοια σκευάσματα, πιθανότατα είναι άχρηστα (για μας, όχι για την εταιρία που τα πουλάει). Σε 10 μέρες πιθανότατα δεν στρώνεται το ενυδρείο...

Επίσης, επειδή τα παιδιά των pet shop φημίζονται για τις κακές συμβουλές που δίνουν, βάλε φωτο από τα ψάρια σου να τα αναγνωρίσουμε γιατί υπάρχει περίπτωση να σε φόρτωσε με ψάρια που μεγαλώνουν πολύ για τα λίτρα σου και θα τρέχεις αργότερα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01386 seconds with 11 queries