Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 14-06-18, 14:21
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Εννοείται ότι θα ρωτάω και εδώ, αλλά δεν θέλω να "εκμεταλλευτώ" τον χρόνο σας, αλλά να τα ψάχνω μόνος μου και να ρωτάω ό,τι με μπερδεύει.

Στα δικά μας τώρα, έκανα έναν πρόχειρο σχεδιασμό του sump, με μόνη μέτρηση το μήκος, καθώς θα πλάτος θα πρέπει να σχεδιάσω και την βάση πρώτα. Χοντρικά νομίζω με παίρνει να το κάνω 100cm x 30 cm x 40 cm.

Στο σχέδιο τα ύψη δεν θα είναι όπως φαίνονται, καθώς θέλει μετρήσεις. Ακόμα και το μέγεθος των διαμερισμάτων μπορεί να αλλάξει ανάλογα με τις διαστάσεις των υλικών που θα μπουν μέσα (π.χ. η αντλία δεν ξέρω πόσο χώρο θα πιάνει). Απλά έκανα ένα αρχικό σχέδιο για να μου πείτε αν χοντρικά η αναλογία των μεγεθών των διαμερισμάτων είναι σωστή και αν η διάταξη είναι σωστή.

Η λογική είναι, είσοδος του νερού με submerged σωλήνα, έπειτα μηχανική φίλτρανση, έπειτα μίνι βιολογική με bio-balls, μετά "βαρβάτη" βιολογική με fluidized bed, μετά αφαίρεση φυσαλίδων και τέλος επιστροφή του νερού.

EDIT: Μόλις παρατήρησα ότι το νερό δεν έχει από που να φύγει μετά από το fluidized bed . Άρα αντιστροφή των baffles μετά από το σημείο αυτό. Η παγίδα για τις φυσαλίδες δουλεύει όπως και να να είναι η διάταξη των baffles? Δηλαδή και up-down-up και down-up-down?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sump.jpg
Εμφανίσεις:  168
Μέγεθος:  46,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01559 seconds with 12 queries