Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 23-03-12, 08:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω με αυτα που ακουσα απο αυτους τους 1-2 που μιλησα καταλαβα οτι το "σκετο μπετο" ειναι ποιο ανθεκτικο. Καταλαβα λαθος?
Ετσι δεν το εχεις κανει κ εσυ?
Ποιο θα ηταν το καλυτερο που θα μπορουσα να κανω?
Οι τρεις μας που έχουμε μιλήσει για αυτό το θέμα, εννοούσαμε βέβαια τη χρήση μονωτικού υλικού πάνω από το τσιμέντο ή όχι!!! Όπως το fiberglass κ.λ.π. Εννοείται ότι η εξολοκλήρου χρήση σκυροδέματος είναι η καλύτερη μέθοδος, αλλά αυτό τυγχάνει να ανεβάσει ολίγον το κόστος της κατασκευής. Αν έχεις την οικονομική ευχέρια να το κάνεις, το καλύτερο. Αν όχι, τότε και οι τσιμεντόλιθοι, εκείνοι που μπορούν να "δεθούν" με σίδερο είναι η σεύτερη καλύτερη λύση. Απ' εκεί και να πάει υπάρχουν πολλές άλλες λύσεις που μπορεί να σκεφτεί ο καθένας και να είναι επίσης αξιόπιστες, φτάνει να γίνει καλή δουλειά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Για Λαϊνερ το σκεφτηκα αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει....Μπορει στο μελλον να μπουνε κιαλλα δεντρα περιμετρικα κ δεν θα ηταν οτι καλυτερο νομιζω..
Επί τη ευκαιρία που μίλησες για δέντρα, νομίζω ότι έχεις ήδη πει για μια μουριά δίπλα από τη λίμνη, είμαι σωστός? Η μουριά λοιπόν μπορεί όντως να προκαλέσει πρόβλημα στο λάινερ, αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα θα το προκαλέσει με την απώλεια των φύλλων της, σε σύντομο μάλιστα χρονικό διάστημα, την πε΄ριοδο του φθηνοπώρου. Αυτό είναι πρόβλημα κατ' εμένα, γιατί το συγκεκριμένο δέντρο φέρει μεγάλα και πολυάριθμα φύλλα που θα σου προκαλεί πρόβλημα στον πυθμένα και τη μηχανική φύλτρανση. Αν θέλεις να διατηρήσεις εκεί το δέντρο αυτό, θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα δύκτι το οποίο θα εφαρμώζεις πάνω από τη λίμνη όταν εισερχόμαστε στην φθηνοπωρινή περίοδο.

Γνωρίζω επίσης, ότι το συγκςκριμένο δέντρο έχει πολύ ισχυρό ρίζωμα. Ενδέχεται να σου δημιουργήσει (εύκολα θα' λεγα) πρόβλημα στην περίπτωση που θα φτιάξεις τη λίμνη σου με πέτρες. Θα σε προέτρεπα να δώσεις ιδιαίτερη σημασία στο θέμα αυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο σκαψιμο εχω κανει μια "κοιλια" τις τελευταιες 2 μερες μιας κ διαμαρτυρονται τα χερια μου!(φουσκαλες) Τελειωνω ομως...(επιτελους).
Σίγουρα δεν θέλεις να σου ανεβάσω τη δική μου φώτο των χεριών μου, που πήρα μόλις μετά το σκάψιμο. Αν και μου αρέσει ιδιαίτερα η κηπουρική και ασχολούμαι πάντα με σκαπάνες και φτιάρια, εντούτοις μπορώ να πω με σιγουριά ότι ήταν η δυσκολότερη δουλειά που έκανα ποτέ. Σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Τον χωρο φιλτρανσης ποσο να τον κανω περιπου?
[/QUOTE]
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01762 seconds with 11 queries