Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 03-03-17, 12:30
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι η ηλικια της "βλακειας" οπως τη λεω εγω. Για κανα χρονο θα δοκιμαζει τα παντα. Θα δει τι την παιρνει, τι οχι, θα αμφισβητει. Ξερεις ποσοι στον 1,5 χρονο λενε τα ιδια? "Μα μεχρι χθες ειχα ενα αρνακι, επαιζε με σκυλια, εκανε χαρα σε ανθρωπους και τωρα αγριευει και σε μενα" . Κλασικο dogo argentino... Ξερεις ενας εκτροφεας στην Ιταλια εχει την πιο ωραια επωνυμια - Angelo o Demonio

Eπειδη δεν εχεις εμπειρια (ειναι το δευτερο θεμα μου ανοιγεις σε λιγους μηνες )και εχεις απεναντι σου μια πολυ ιδιαιτερη φυλη, ειναι πραγματι μονοδρομος η εκπαιδευση στη βασικη υπακοη. Να εχεις στο μυαλο σου ομως κατι .. Οχι βια στα dogo και εναλλαγη σεναριων γιατι βαριουνται πολυ ευκολα. Να εισαι διπλα στον εκπαιδευστη και οτιδηποτε σε προβληματιζει να το λες. Να θυμασαι οτι η σκυλα ειναι δικια ΣΟΥ και εσυ θα ζησεις με τα αποτελεσματα της εκπαιδευσης της.
Το γεγονος οτι αγριευει οταν περνας διπλα απο το φαγητο της δειχνει ενα και μοναδικο σημαδι.. η σκυλα ΔΕ ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ. Δουλεψε μαζι της απο το μηδεν με εναν εκπαιδευτη που γνωριζει τη φυλη. Δεν ειναι σπαταλη οπως λες, ειναι αναγκαιοτητα! Υπαρχουν εκπαιδευτες που πληρωνονται με την επισκεψη.. βρες τα χρηματα, μαζεψε τα και δεξου καποιες συμβουλες επαγγελματια.

Το να τη βγαζεις βολτα αργα τη νυχτα για να μη βλεπει κοσμο ή σκυλια δεν ειναι λυση. Τι θα κανεις οταν παει 6 ή 7 ετων? Tα dogo και γενικα τα μαστιφοειδη κορυφωνουν τον αισθημα της φυλαξης γυρω στα 4 που ολοκληρωνονται συναισθηματικα και εγκεφαλικα. Και μιλαμε για ενα κυνηγοσκυλο μεγαλου θηραματος με πολλες φυλες στο dna του. Εχω ζησει με πολλα ντογκο τα τελευταια 10 χρονια θα σου πω οτι ενα ενηλικο ισορροπημενο argentino ειναι ο καλυτερος συντροφος που μπορει να σου συμβει. Ειναι μεγαλη τυχη
Δεν τα θεωρω σπαταλη τα χρηματα, απλα αυτη την περιοδο ειναι λιγο δυσκολα...οσο για το φαγητο παρατηρησα κατι απο οταν ηρθε παλι σε εμενα, δεν μπορει να φαει χωρις να ειμαι διπλα της, κανει καποια αγριεματα αλλα οταν την χαιδευω την ωρα που τρωει, αλλα το μεγαλυτερο μερος του φαγητου το τρωει οταν ειμαι διπλα της και αν κραταω το μπολ της στα χερια μου, επισης δεν ειπα την βγαζω αργα για να μην βλεπει σκυλια, για να μην υπαρχουν παρα πολλα σκυλια το λεω και το παω βημα βημα για να γινει οπως ηταν πριν, γτ προφανως και θελω να εχει σχεσεις με αλλους σκυλους.
 
Page generated in 0,01652 seconds with 11 queries