Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 28-03-22, 20:15
satsok92 Ο χρήστης satsok92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-03-2022
Περιοχή: Καβαλα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο με την αντλία ομβρίων το ξεχνάς... δεν είναι κατασκευασμένες για 24x7x365, θα βαρέσει έκρηξη! Επίσης λες οτι ειναι 200W αλλά μετά λες... 75W, μήπως έγραψες κάτι λάθος;

Γενικά μπορείς να υπολογίζεις απο εδω: μετατροπή W σε KWh

Η αντλία που μου έστειλες για το συντριβάνι, θεωρώ είναι καλή αλλά μόνο για αυτό όχι και για τη φίλτρανση, μπορείς να αγοράσεις αυτή αφού πρώτα ρωτήσεις πόσο είναι ο σωλήνας που βγαίνει στην επιφάνεια, να αγοράσεις και ένα χρονοδιακόπτη και να το βαζεις να λειτουργει πχ το πρωί ώστε να κάνεις και μια μικρή οικονομία...

3000lt είναι μικρή πρέπει να δεις στα λίτρα σου, 5000lt είναι καλή λύση ως κυκλοφορία, οχι να είναι 5000lt και στα 2 μετρα να γυριζει το μισό, άρα πρέπει να επιλέξεις χοντρικά μια 7000-8000lt για να εχεις καλή απόδοση (κοιτάς το διάγραμμα)

/// Εγώ πχ έχω 13000lt με 130W για να γυρνάει τη λίμνη που είναι 6000lt & 600lt φίλτρανση και σηκώνει το νερό περίπου στα 3m
Ευχαριστώ πολύ και πάλι. 4000 λίτρα θα μου βγει η λίμνη και άλλα 100 το δοχείο φιλτρανσης. Το δοχείο θα το βάλω μέσα στο χώμα και αντι για συντριβάνι και καταρράκτη θα κάνω απλά ένα ρυάκι με μικρά σκαλάκια έτσι ώστε να κερδίσω και υλικά και άλλα. Ελπίζω τα φυτά να κάνουν καλή δουλειά θα υπάρχει και ποσότητα καλή. Θα βάλω την αντλία σε ύψος 20 εκατοστά από τον βυθό και έτσι θα φτάσω μέγιστο μανομετρικο τα 1,5-1,7 μέτρα. Η αντλία που επέλεξα είναι η sunsun 6000. Ακόμα και 3000 χιλιάδες σε 3 ώρες θα έχει γυρίσει την λίμνη μια φορά. Το δοχείο του φίλτρου θα έχει και εκείνο ένα φυτό φίλτρο.
Με αυτές τις συνθήκες και με την σταδιακή αύξηση των ψαριών ελπίζω να υπάρχει ισορροπία. Τι λέτε ;;;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01566 seconds with 11 queries