Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 08-02-21, 17:06
vastsar Ο χρήστης vastsar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηγαίνεις διαχείριση συνημμένων οταν γράφεις νέα απάντηση
Εγκυροι τύποι αρχείων: doc gif jpeg jpg pdf png psd rar txt zip

Αν είναι πάνω απο 2ΜΒ δεν ανεβαίνει!
Αρα βρεθηκε η πηγη του κακου. Πρεπει να κατεβασω την αναλυση
-------------------------
Με την καλημερα μου, πηρα τελικα ην αποφαση να προχωρησω με μπετον. Πιθανο αυτη την εβδομαδα.

Οποτε μενει να ξανακαθαρισω το μερος.
Γενικα νομιζω οτι το βαθος δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μεγαλο επειδη συνηθως τα ψαρια χρειαζονται οξυγονο και ειναι ψηλα. Το υψος 70-80 εκατοστα νομιζω οτι ειναι υπεραρκετο. Θα περιορισω το μηκος στα 4.5 μετρα και το πλατος περιπου 1.70-1.80

Δεν ξερω αν θα πρεπει να παρω καποια μετρα για πιθανη υπερχειληση απο ισχυρες βροχοπτωσεις. Αν ενοιξω τρυπες διεξοδου νερου το ζητουμενο ειναι που θα πανε αυτα τα νερα. Επισης για να γινει κατι τετοιο θα πρεπει η λιμνη να ειναι καπως πιο υπερεψωμενη απο την γυρω επιφανεια γης. Αλλα δεν βλεπω πως θα γινει η υπεχειληση. Θα βαλω ενα πλαστικο σωληνα μεσα στο τσιμεντο κι οταν υπερβαινει το υψος το νερο θα φευγει στο χωμα στη γυρω περιοχη.

Δεν ξερω αν θα πρεπει να παρω κατι αλλο υπ οψιν μου τουλαχιστον στην παρουσα φαση. Κατα μηκος της μεγαλης πλευρος στο τελος αυτης θα ειναι ο καταρακτης.

Για την ακριβεια εχω ηδη μια μεγαλη τσιμεντοκολωνα. Περιπου 2 μετρα μηκος 30 εκ πλατος 20 εκατοστα μηκος. Θα τσιμενταρω την περιοχη στη γη και θα σηκωσω 4 κολωνακια που θα κρατανε τη μεγαλη κολωνα. Πανω σ αυτη την κολωνα θα μπουνε οι μεγαλες πετρες.

Εχω και μια ακομη κολωνα ιδιο μηκος αλλα μικροτερη σε πλατος και υψος. Θα παει λιγο πιο πισω και πιο ψηλα. Και σ αυτη θα μπουν πετρες και θα καταβαινουν προς την αλλη κολωνα. Γενικα οι κολωνες θα επενθυθουν σ ολη την επιφανεια να μη φαινεται πουθενα το τσιμεντο.

Ενδεχομενως η πλευρα η στενη (1.70 μ) απο τη μερια του καταρακτη να μην καλουπωθει καθετα αλλα να ριξω τσιμεντο πανω στο χωμα (θα μπει φυσικα πλεγμα) και θα ειναι καπως στρογγυλεμενη. Ισως εχει καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Απο την πισω μερια του καταρακτη, υπαρχει ενα αδειο μερος και στα 3-4 μετρα το σπιτοσκυλο. και μετα φρακτης - δρομος. Σκεφτομαι θα ηταν καλη ιδεα να εκανα ενα μικρο στενο ποταμακι οπου τα νερα απο ψηλα απο τον καταρακτη ενα μερος θα πηγαινε αμεσως στη λιμνη κι ενα μικροτερο μερος στο ποταμι το οποιο στην επιστροφη του θα εριχνε τα νερα στη λιμνη? Διπλα απο το ποταμακι θα εχει γκαζον (τωρα δεν εχει)
-------------------------
Δυστυχως με τις φωτογραφιες δεν μπορει να γινει κατι απο μερους μου. Στην χαμηλοτερη αναλυση βγαζει την φωτογραφια 2,30 mb. Στην υψηλοτερη ειναι 7.5 mb.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vastsar : 08-02-21 στις 17:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01675 seconds with 11 queries