Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-02-21, 08:22
vastsar Ο χρήστης vastsar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Αλλη μια λιμνουλα

Γεια σας. Πριν καποια χρονια ειχα ενθουσιαστει με την ιδεα του να φτιαξω μια λιμνη στον κηπο και να εχω καποια ψαρια παντος καιρου. Φυσικα δεν γνωριζα τιποτα απολυτως απο τεχνικα.

Εσκαψα λοιπον μια περιοχη κοντα στα 4.5 - 5 μ. μηκος, περιπου 1.5-2 μ πλατος και βαθος γυρω στους 70 ποντους.

Επειδη ειναι κηπος εχω καποια φυτα εκει γυρω. Ενα δενδρο (ιρικια) σκεφτομαι να το κοψω. Το μερος που εσκαψα ειναι στα συνορα με γειτονικο ακατοικητο οικοπεδο κι εκει διπλα εχει μια ελια την οποια εχω κλαδεψει τουλαχιστον οσον αφορα τα κλαδια που ερχονται προς το οικοπεδο μου.

Εχω κρατησει τις πετρες τις μεγαλες που εβγαλα απο το εδαφος. Καποιες ειναι αρκετα μεγαλες, μισο μετρο διαμετρο εως και 70 εκατοστα. Σκεφτηκα οτι αν κανω καποιο καταρακτη να τις χρησιμοποιησω για ντεκορ.

Πριν λιγο καιρο εφαγα μια πρωτη ψυχρολουσια οταν φιλος μου που ασχολειται γενικα με ψαρια - ενυδρεια μου ειπε "οτι πετρα και να βαλεις σε μικρο διαστημα θα μαυρισουν η αναλογως ειδους πετρας μπορει και να σαπισουν"
Προσωπικα επειδη εβλεπα συνεχως στο ιντερνετ λιμνες, το περιβαλον ηταν πολυ καθαρο, εκτος κι αν ηταν φωτογραφιες η βιντεο που τραβηχτηκαν λιγο μετα την ολοκληρωση του εργου.

Η δευτερη ψυχρολουσια ηταν με τις τιμες των ψαριων λιμνης. Γενικα εβλεπα οτι το ψαρι που κατα κορον μπαινει σε λιμνς ειναι το κοι. Φανταζομουν τιμες μικρων ψαριων 5-10 ευρω. Προσφατα οταν διαβασα κατι τιμες πανω απο 100 ευρω δεν το πιστευα. Δεν σκοπευω σε καμμια περιπτωση να παω σε τετοια νουμερα.

Ετσι λοιπον πριν παμε σε αλλα πραγματα που αφορουν τεχνικα της λιμνης θα ηθελα να ρωτησω το τι ισχυει στην πραγματικοτητα με την καθαροτητα της λιμνης και οτι αλλο τοποθετειται εντος αυτης (πετρες). Και δευτερον αν υπαρχει οικονομικη λυση στα ψαρια.

Να σημειωσω οτι μενω Θεσσαλονικη (Πολιχνη). Και καλως σας βρηκα αλλη μια φορα!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01419 seconds with 11 queries