Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 02-04-17, 16:30
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Να θυμίσω απλά ότι... ο νόμος υποχρεώνει τα σκυλιά μας στην βόλτα, να φέρουν φίμωτρο (και με λουρί).-

ο νομος λεει πολλα τα τηρεις ολα ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Yo13, δεν είναι μόνο ότι ο νόμος μας επιβάλει να βγάζουμε τα σκυλιά με λουρί και φίμωτρο,
αλλά είναι και η λογική πως όταν έχουμε ένα ζώο που έστω και μία στο εκατομμύριο μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα μας αναγκάζει να κάνουμε κάτι παραπάνω.
Γιατί με τη λογική που είπες πως φταίει και ο γονιός που ξέφυγε το πιτσιρίκι για λίγα δευτερόλεπτα και πήγε να χαϊδέψει το σκύλο και τον δάγκωσε, εσένα πως ξέφυγε από τη προσοχή σου το σκυλί και το έκανε αυτό ;
Και τελικά το δικό σου το ζωντανό δεν είναι κοινωνικό, όχι τα πιτσιρίκια ή κάποια άλλα πραγματικά κοινωνικά σκυλιά.
Γιατί έτσι στο τέλος θα πρέπει να βάζουμε και στα πιτσιρίκια λουριά όταν τα βγάζουμε έξω.
Επίσης με το σκεπτικό αυτό θα βγάζαμε βόλτες αρκούδες , λιοντάρια και τίγρης.
Δεν είναι έτσι όμως.
Χωρίς να βάζω νόμους κλπ, με την απλή λογική θα πρέπει και εμείς να προστατεύουμε τους γύρω μας από κάποιον κίνδυνο που μπορεί να προκαλέσει το δικό μας ζωντανό ή δικές μας ενέργειες,
και όχι μόνο να αυτοπροστατεύονται οι γύρω μας.
Είναι σαν μου λες πως οδηγάς στο δρόμο και σου πετάχτηκε ένα πιτσιρίκι και εσύ δεν πάτησες φρένο, αλλά πέρασες από πάνω του γιατί φταίει ο γονιός που ξέφυγε της προσοχής του αλλά και δεν ήταν και σε διάβαση πεζών.
Σκέψου το λίγο.
Μη θεωρήσεις πως είμαι από αυτούς που δεν αγαπούν τα σκυλιά ή γενικά τα ζώα,
το αντίθετο θα έλεγα.
Όσο με θυμάμαι είχα σκύλο στο σπίτι, αλλά πάντα ανάλογα με τις δυνατότητες μου και ειδικά στο να έχει ο σκύλος μου τον κατάλληλο χώρο και εγώ τον χρόνο να ασχοληθώ μαζί του.
καταρχην αυτα που λες ειναι οτι να ειναι ! και δεν υπαρχει τετεια νομοθεσια !

γιατι εχω μεγαλο σκυλο και ζωρικο τον εχω το νουμου συνεχεια αλλα δε μπορω να προσεχω μη σου φυγει και το παιδι σου ! η μη κοιμασε εσυ στον δρομο ενω περπατας και τον πατησεις γιατι ετυχε να μη δεις ενα σκυλο 60 κιλον να καθετε διπλα μου !!!!
-------------------------
φιλε αυτα τα σκυλια ειναι ζωρικα πρεπει να επιβληθεις !!! αν σου παρει τον αερα παει εγινε αλφα και εχασες το παιχνιδι ! εγω δε θα πηγενα σε εκπεδευτη αν ειχα χρονο να ασχωληθω πραγματικα πολυ με το σκυλο το σκυλι θελει κουβεντα και παρεα οσο ποιο πολυ τοσο καλυτερα αυτο ειναι η συνταγη
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 02-04-17 στις 16:30 Αιτία: Automerged Doublepost
 
Page generated in 0,06001 seconds with 11 queries