Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 18-11-16, 15:54
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Από όσα διάβασα, τα Ζebra Danio, Neon Tetra, White Cloud Mirrow, oι οτόκυκλοι και οι ροδόστομοι θεωρούνται ''ήμερα'' και κοινωνικά ψάρια και δεν πειράζουν συνήθως τις γαρίδες, αλλά ενδέχεται να φάνε το γόνο τους. Αντίστοιχα αναφέρουν για τα Columbian Tetra. Αλλά αυτά, τα είδα με τα μάτια μου να διαμελίζουν τη μικρή red Cherry, για την οποία, δεν είμαι σίγουρος, όταν της επετέθηκαν, ότι ήταν με βεβαιότητα νεκρή! Επιπλέον όλα τα παραπάνω ψαράκια, πλην ίσως των neon, έδειξαν καταφανή προτίμιση και αγάπη για το κατεψυγμένο kril που από ότι διάβασα, δεν είναι παρά ένα είδος θαλασσινής γαρίδας! Όσο για τις μετρήσεις, είναι πολύ καλές. Αμωνία, νιτρώδη και νιτρικά, είναι πρακτικά μηδενικά, παρά τα 50 ψαράκια, τις γαρίδες και κάμποσα σαλλιγγάρια ( σε 450 λτ βέβαια). Είναι μάλιστα μετρημένα, με δύο διαφορετικά τεστ, της jbl και της ΑΡΙ.
Ελπίζω δε, πως έχεις δίκιο για τον εξωσκελετό της Αμάνο. Αυτό που με προβληματίζει, είναι αν πρέπει να τα ξαναταίσω με kril παρά τα καταφανή ευεργετικά αποτελέσματα στα ψάρια και αν πρέπει να ξαναβάλω γαριδούλες, έστω και ένα μήνα μετά και σε τι μέγεθος. Πάντως αρκετοί αναφέρουν, πως για να στρωθεί ο βυθός, χρειάζεται ένας μήνας, ειδικά για ''ανθεκτικές'' γαρίδες όπως οι Αμάνο και οι red cherry. `Aναμεσά τους και το βιβλιαράκι, της Sera νομίζω. Επιπλέον οι πρώτες redcherry που μπήκαν στο ενυδρείο, πριν το μήνα, είναι μέχρι στιγμής, σώες και αβλαβείς. Παρότι μπήκαν κάπως ''άτσαλα'' με πολύ μικρότερο χρόνο προσαρμογής από τις νεώτερες. Hταν δε και πιο καταπονημένες, καθώς βρίσκονταν σε παραμελλημένο ενυδρείο. Παρόλα αυτά ζουν και βασιλεύουν, όπως μέχρι στιγμής και οι Αμάνο. Αυτό φυσικά δεν είναι κάποια αδειάσειστη απόδειξη,αλλά είναι μία ένδειξη, ότι ο βυθός, μπορεί να μην είναι το πραγματικό πρόβλημα!
-------------------------
¨Οσο για τον κοντρόλερ, τον ψάχνω στις Αγγελίες, ειδικά μετά το προχτεσινό πάθημα. Αλήθεια, μήπως ξέρει κανείς που μπορεί να αγοραστεί ένας τέτοιος κοντρόλερ, καινούργιος στην Ελλάδα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 18-11-16 στις 15:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01622 seconds with 11 queries