Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 13-12-15, 22:43
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Εψαξα περισσοτερο αφου ειπες οτι το συγκεκριμενο καταστημα ειναι ακριβο και για καλη μου τυχη, την καλυτερη τιμη που βρηκα τοσο στον ατμοποιητη οσο και στις αντιστασεις , τις εχει ενα καταστημα κοντα στο σπιτι μου.
Είναι καλές αυτές οι τιμές που βρήκες

Ο nautilus στο site για το οποιο εβαλα λινκ αναφερετε σαν bdc ατμοποιητης. Ομως απ οτι διαβασα bdc και bvc ειναι το ιδιο ανταλλαξιμα μεταξυ τους οποτε δεν υπαρχει προβλημα. Σωστα?
Ναι σωστά. Δέχεται και τις δυο αντιστάσεις (bdc και bvc). Εγώ ότι έβρισκα από τα δύο έπαιρνα. Κάποια από τις δύο, νομίζω η bvc έχει μια σήτα επάνω από την αντίσταση (βαμβάκι - σύρμα) στο εσωτερικό της. Αυτή νομίζω πως κυκλοφορεί περισσότερο.

Πριν κανα χρονο βρεθηκε στα χερια μου ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο το οποιο δεν θυμαμαι ουτε τι μαρκα ηταν ουτε τι καπνο φουμαρε. Καπνισα απο αυτο 1 μερα. Την επομενη ξυπνησα με φριχτο πονο στο συκωτι - στομαχι. Λεω τυχαιο. Μετα απο δυο τρεις μερες ξανακανω το τσιγαρο. Την επομενη παλι ο ιδιος πονος. Δεν το εψαξα τοτε αλλα τωρα το απογευμα ρωτησα τον φιλο ο οποιος μου ειχε γεμισει το τσιγαρο και εμαθα οτι το υγρο ηταν με PG. Διαβαζοντας και παλι ειδα οτι αρκετοι παραπονιουνται για την PG και προτιμουν VG. Οποτε για υγρο λεω να παω εκει.
Στην PG κάποια άτομα έχουν αλλεργία. Δεν γνωρίζω για τα συμπτώματα που λες αλλά έχω ακούσει - διαβάσει για κοκκινίλες, σπυράκια κτλ. Αν διαπιστώσεις ότι είσαι μέσα σ' αυτά τα άτομα, τότε επιλέγεις υγρά με 100% VG ή με ποσοστά PG 10%, 20% κτλ σε σημείο δηλαδή που δεν σου δημιουργεί πρόβλημα.

Ομως διαβαζοντας παλι λιγο ( ενυδρειο - ενισχυτες - τσιγαρο - ποδηλατο ο,τι και να κανει κανεις, το διαβασμα δεν το γλιτωνει απ οτι φαινετε ), ειδα οτι η VG καθως ειναι περισσοτερο παχυρευστη απο PG θελει και μεγαλυτερη αντισταση. Οποτε η 1.8 του nautilus θα κανει δουλεια η πρεπει να παω σε αλλο ατμοποιητη?
Για το διάβασμα έτσι όπως τα λες είναι. Με ότι έχουμε σκοπό να ασχοληθούμε, ιδιαίτερα δε αν αφορά την υγειά μας, επιβάλλεται να διαβάζουμε και γενικότερα να ψαχνόμαστε.
Οι αντιστάσεις του Nautilus είναι μια μέση καλή αντίσταση. Βγαίνουν σε 1,6 και 1,8 Ohm. Προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο οι 1,6 και αυτές θα πρότεινα. Στο θέμα ατμοποίησης του υγρού (παχύρευστο ή αραιό) τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει ο ατμοποιητής και η αντίσταση (Ohm) έρχεται δεύτερη. Όπως έχω ξαναπεί, ο Nautilus θεωρείται από τους καλύτερους νορμάλ ατμοποιητές και προσωπικά πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα. Δεν μπορώ να πω πως έκανα ιδιαίτερα αραιά υγρά αλλά ούτε και μέλια. Πιστεύω πάντως πως θα σου δουλέψει και δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν πάλι δεν σου κάνει, το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα δυσκολευτείς να τον πουλήσεις.

Edit:: Βασιλη στην πρωτη απαντηση σου προτεινεις τον nautilus και οχι τον nautilus mini. Γιατι αυτο? Εκτος απο την χωρητικοτητα εχει καποιο αλλο μειονεκτημα ο mini?
Το ένα μειονέκτημα (για εμένα πάντοτε μιλάω) είναι όπως είπες η χωρητικότητα. Είναι σπαστικό να μένεις από υγρό και να θες πιο συχνά γέμισμα. Το δεύτερο είναι πως απ' ότι έχω διαβάσει και από συζητήσεις που είχα με συνατμιστές είναι ότι ο μεγάλος Nautilus έχει καλύτερη είσοδο αέρα και συνεπώς καλύτερο άτμισμα. Εδώ απάντησα και στον alexis cosmo
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01831 seconds with 11 queries