Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 12-12-15, 00:03
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Post

Φίλοι μου ο πόλεμος που γίνεται στο Η/Τ είναι φοβερός. Οι απώλειες στις καπνοβιομηχανίες είναι τεράστιες. Αυτό προσπαθούν να το περιορίσουν όσο μπορούν τουλάχιστον τώρα που το θέμα Η/Τ είναι άγουρο, δεν υπάρχουν αρκετές μελέτες και φυσικά δεν υπάρχουν επιπτώσεις από μακροχρόνια χρήση. Όλα αυτά θα γίνουν γνωστά σε 50 χρόνια και βάλε. Τότε θα μπορούν βγουν πολύ πιο σωστά συμπεράσματα και απόψεις επί του θέματος.
Αυτό που παραδέχονται αρκετοί επιστήμονες είναι ότι το μόνο σίγουρο τουλάχιστον μέχρι σήμερα, το Η/Τ τσιγάρο είναι πιο ασφαλές από το συμβατικό. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι το κάνει ένα ασφαλές προϊόν χωρίς προβλήματα και επιπτώσεις στην υγεία. Οτιδήποτε εισέρχεται στον ανθρώπινο πνεύμονα που είναι εκτός του φυσικού αέρα είναι επιβλαβές. Έχει αποδειχτεί μετά από χρόνιες μελέτες ότι ο κάτοικος μεγαλούπολης, επιβαρύνεται σαν να καπνίζει 2 τσιγάρα σε σύγκριση με έναν κάτοικο της επαρχίας.
Αυτό που στηρίζουν ολοένα και περισσότεροι επιστήμονες είναι πως το Η/Τ είναι μια πολύ καλή μέθοδος διακοπής του καπνίσματος και ως έτσι πρέπει να το βλέπουν οι καπνιστές. Σαν ένα μεταβατικό στάδιο πριν την οριστική απεξάρτηση από την νικοτίνη.
Από προσωπική εμπειρία έχω δει φοβερά αποτελέσματα όσο αφορά την εξάρτισή μου στην νικοτίνη. Όταν ξεκίνησα το Η/Τ, άτμιζα υγρά περιεκτικότητας 1,8% νικοτίνης και παρόλα αυτά η επιθυμία μου για τσιγάρο ήταν έντονη. Με προσπάθεια (η αλήθεια είναι) απέφυγα τις πρώτες εβδομάδες το συμβατικό τσιγάρο και πλέον, ένα χρόνο σχεδόν μετά, ατμίζω υγρά περιεκτικότητας 0,6%. Πλέον όταν βγαίνω για ψώνια ή για διάφορες άλλες δουλειές από το σπίτι, δεν παίρνω μαζί μου το Η/Τ. Όταν πηγαίνω κάποια επίσκεψη όπου υπάρχουν παιδιά επίσης δεν το παίρνω μαζί μου. Έχω διαπιστώσει πως έχουν περάσει 8, 10 ίσως και παραπάνω ώρες όπου δεν με έχει απασχολήσει το ότι δεν έχω μαζί μου το Η/Τ. Θέλω να πιστεύω πως του χρόνου θα έχω φτάσει σε υγρά μηδενικής νικοτίνης. Από 'κει και πέρα θα προσπαθήσω να περιορίζω τη χρήση του ώστε να απεξαρτηθώ από την συνήθεια τη μηχανική.
Έρευνες όπως είπα δεν υπάρχουν πάρα πολλές, υπάρχουν όμως αρκετές όπου το μόνο σίγουρο που αποδέχονται είναι ότι είναι κατά πολύ ασφαλέστερο από το συμβατικό. Κάποιες μιλούν για ποσοστά του 95% και άνω!!!
Δεν θέλω να παρασύρω κανένα φίλο και να τον προτρέψω στο να κόψει το συμβατικό τσιγάρο και να στραφεί προς το Η/Τ. Την προσωπική μου εμπειρία και άποψη αναφέρω επί του θέματος. Μεγάλοι άνθρωποι ήμαστε, ότι νομίζει ο καθένας κάνει.
Κλείνοντας θα σας παραθέσω κάποια άρθρα που αφορούν θέματα υγείας (έρευνες, συνεντεύξεις επιστημόνων, εκπομπές κτλ) επάνω στο Η/Τ καθώς επίσης και τρία βιντεάκια που αποδεικνύουν τις διαφορές Η/Τ vs Συμβατικού. Το τρίτο βίντεο (με τα ποντίκια) καλό θα είναι όσοι είναι ιδιαίτερα ευαίσθητοι σε θέματα ζωοφιλίας να μην το δουν. Το θεωρώ τραγικό για τα ζωάκια...

Σας ευχαριστώ για την ανάγνωση!!!


  1. Εδώ
  2. Εδώ
  3. Εδώ
  4. Εδώ
  5. Εδώ
  6. Εδώ
  7. Εδώ
  8. Εδώ
  9. Εδώ
Και τα τρία βίντεο (προσοχή στο 3ο όπως είπα πιο πάνω):


BORKED

BORKED

BORKED
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01877 seconds with 11 queries